Reklama

Reklama

USA: Niebieski lód w rejonie Wielkich Jezior

Rzadkie zjawisko przyrodnicze w rejonie Wielkich Jezior w Stanach Zjednoczonych. W północnej części akwenu pojawił się niebieski lód.

Nietypowy kolor lodowej kry można obserwować na północy stanu Michigan, w okolicy miejscowości Mackinaw City przy granicy z Kanadą. 

Po silnych mrozach nastąpiło ocieplenie i w cieśninach w rejonie Wielkich Jezior lód zaczyna się spiętrzać. Przy Mackinac Bridge - moście, który wyznacza granicę jezior Michigan i Huron - powstały małe lodowe góry w kolorze błękitno-turkusowym.

Zjawisko, choć nietypowe, nie jest niczym nowym. Lód w wyjątkowej barwie powstaje, gdy wewnątrz nie ma pęcherzyków powietrza. Dzieje się tak niezwykle rzadko. Pozwala to na przenikanie do wewnątrz promieni słonecznych, a rozproszone światło daje barwę inną niż klasyczna lodowa biel. Ten sam proces rozpraszania światła powoduje to, że możemy obserwować błękit nieba.

Mieszkańcy północy stanu Michigan mówią, że to nie pierwszy raz, gdy natura pokazuje w tym miejscu wyjątkowy obraz. Ostatni raz niebieski lód pojawił się w okolicy Mackinaw City w 2011 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy