Reklama

Reklama

​USA: "Mimo to nie ustąpiła". Echa awantury w Senacie

Decyzja o zamknięciu ust senator Elizabeth Warren trafiła rykoszetem w Mitcha McConnella, lidera republikańskiej większości w Senacie. Jego słowa o powodach wykluczenia Warren stały się hitem internetu i wylądowały nawet na t-shirtach. Ale po kolei.

Do uciszenia senator Warren - reprezentującej to samo progresywne skrzydło demokratów co Bernie Sanders - doszło podczas debaty nad kandydaturą Jeffa Sessionsa na prokuratora generalnego.

Elizabeth Warren zaczęła wówczas odczytywać list, jaki przeciwko Sessionsowi wystosowała w 1986 roku Coretta Scott King, wdowa po zamordowanym w 1968 roku przywódcy ruchu praw obywatelskich Martinie L. Kingu.

King sprzeciwiła się nominacji Sessionsa na prokuratora federalnego, oskarżając go, że jako prokurator stanu Alabama "wykorzystywał ogromne uprawnienia swojego urzędu w podłych próbach zastraszania i ograniczania praw czarnoskórych wyborców w podeszłym wieku".

Reklama

Pomysł, by przypomnieć ten list podczas debaty senackiej, najwyraźniej nie przypadł do gustu Mitchowi McConnellowi, który, chcąc przerwać jej wywód, sięgnął po senacką "regułę XIX", by wykluczyć ją z obrad.

Wyjaśniając, dlaczego zamknął usta Warren podczas debaty, odparł: "Została ostrzeżona. Otrzymała wyjaśnienie. Mimo to nie ustąpiła". 

Słowa te ("She was warned. She was given an explanation. Nevertheless, she persisted") natychmiast stały się hitem wśród przeciwników republikanów i Donalda Trumpa.

Cytat wylądował już na t-shirtach (również w skróconej wersji - "Nevertheless, she persisted"), pojawiły się także memy, gdzie słowa McConnella nałożono na zdjęcia słynnych kobiet, które stawiały opór w słusznej sprawie.

Internauci żartują, że McConnell wymyślił Warren tytuł autobiografii, inni z kolei chcą sobie te słowa tatuować.

Elizabeth Warren wymieniana jest jako potencjalna kandydatka demokratów w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2020 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy