Reklama

Reklama

USA: Lekarze odwołują zaplanowane zabiegi aborcyjne

Po orzeczeniu Sądu Najwyższego USA, który stwierdził, że konstytucja nie gwarantuje prawa do przerywania ciąży, amerykańscy lekarze odwoływali zaplanowane zabiegi. Wstrzymywali je m.in. na polecenie ustawodawców stanowych. W jednej z klinik odwołano ponad 60 zaplanowanych aborcji.

Media amerykańskie przywołują przykłady odmowy przerwania ciąży m.in. w Missouri, Arizonie i Arkansas. Niektóre kliniki zawiesiły usługi aborcyjne do czasu oceny prawnych konsekwencji orzeczenia Sądu Najwyższego.

Telewizja CNN przytoczyła wypowiedź dr DeShawn Taylor, prowadzącą klinikę Desert Star Family Planning w Phoenix, w stanie Arizona, która powiedziała, że jej klinika odwołała około 20 wstępnie zaplanowanych zabiegów aborcyjnych.

- Gdy tylko będzie to bezpieczne, jesteśmy zobowiązani do utrzymania naszych drzwi otwartych, aby móc zapewnić opiekę aborcyjną. Wierzę, że przez jakiś czas będziemy przeżywać mroczne czasy, ale mam nadzieję, że nie zbyt długo - mówiła Taylor.

Reklama

Aborcja w USA. "Musimy przestrzegać prawa"

Republikanie ze stanowego Senatu Arizony wydali oświadczenie, że należy tam natychmiast wprowadzić w życie prawo sprzed epoki proaborcyjnego wyroku w sprawie Roe przeciw Wade. Zakazuje ono większości aborcji, z wyjątkiem koniecznych dla ratowania życia matki.

Według dr Janet Cathey, z klinki Little Rock Planned Parenthood w Arkansas, odwołano tam od 60 do 100 zabiegów aborcji.

- Były pacjentki, które mówiły, że są w drodze. (...) Trzeba było im powiedzieć: "Nie, musimy przestrzegać prawa" - powiedziała Cathey CNN.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL