Reklama

USA: Kim Davis wyszła na wolność

Kim Davis, urzędniczka, która w zeszłym tygodniu odmówiła parze gejów wydania dokumentów niezbędnych do zawarcia związku małżeńskiego, została dziś wypuszczona z aresztu - donosi "New York Times".

Sędzia Sądu Federalnego, David L. Bunning ogłosił, że zgadza się na uwolnienie Davis, ponieważ jej współpracownicy z urzędu w Rowan County "wypełniają swoje obowiązki i wydają dokumenty wszystkim parom, które legalnie mogą zawrzeć związek małżeński".

Sędzia dodał również, że Davis “nie może, pośrednio i bezpośrednio, przeszkadzać innym urzędnikom w wypełnianiu obowiązków służbowych". Jeśli tak się stanie, zostanie to potraktowane jako naruszenie zwolnienia warunkowego.

Pod koniec czerwca amerykański Sąd Najwyższy ogłosił, że małżeństwa osób tej samej płci są legalne w całych Stanach Zjednoczonych. Mimo to Kim Davis, gorliwa chrześcijanka i członkini Kościoła Apostolskiego, nie zgodziła się na wydawanie dokumentów niezbędnych do zawarcia związku małżeńskiego.  

Reklama

Urzędniczka tłumaczyła, że zmuszanie jej do wydawania dokumentów narusza jej wolność i jest niezgodne z jej religią. Sędzia Bunning nakazał kobiecie przestrzeganie obowiązującego prawa. Taodmówiła, za co trafiła w końcu do aresztu, a pozostali urzędnicy zaczęli wydawać parom niezbędne dokumenty.

Aresztowanie głośno komentowali konserwatywni chrześcijanie, którzy obawiają się, że nowe prawo zagraża wolności religijnej w USA. Davis stała się ich bohaterką i symbolem sprzeciwu wobec małżeństw homoseksualnych. Dziś ulice miasteczka, zamieszkanego przez nieco ponad 4 tys. osób, były nieprzejezdne - przez aresztem zebrali się mieszkańcy, którzy popierają postawę kobiety. Rozwiesili transparent z napisem: "Sędziowie nie ustanawiają prawa i nie są ponad nim".

- To nie jest część kampanii politycznej, nie chciałbym, żeby tak było i z pewnością nie chce tego Kim - powiedział prawnik Davis.  - Jesteśmy tutaj, żeby uhonorować Boga, wspierać Kim i prosić o jej uwolnienie. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy