Reklama

USA: Kalifornia chce karać za stealthing. To "potajemne" zdjęcie prezerwatywy

Szkody fizyczne i psychiczne u ofiar stealthingu trwają przez długi czas - m.in. taki argument sprawił, że Kalifornia jako pierwszy amerykański stan jest o krok od uznania stealthingu za karalny. Czyn ten polega na uprawianiu seksu z celowo uszkodzoną prezerwatywą lub całkiem bez niej, chociaż wcześniej zapewniło się partnera, że do stosunku dojdzie z użyciem środka antykoncepcyjnego.

Uznania stealthingu - czyli zdjęcia prezerwatywy w tajemnicy przed partnerem lub jej celowego uszkodzenia - za karalne domagała się Cristina Garcia, zasiadająca w izbie niższej kalifornijskiego parlamentu. Powoływała się na badania Uniwersytetu Yale z 2017 r., które wykazały, że przypadków stealthingu jest coraz więcej nie tylko w relacjach damsko-męskich, ale i homoseksualnych.

Pierwotnie Garcia chciała, by potajemne usuwanie prezerwatywy było przestępstwem, bo powoduje "długoterminowe szkody psychiczne i fizyczne". Wtedy jednak analitycy, przyglądający się jej propozycji, podzielili się w opiniach. Jedni uznawali, że taki czyn już wtedy mógł być uznany za seksualne wykroczenie. W odpowiedzi na to inni eksperci zauważyli, iż organy ścigania rzadko zajmują się takimi zgłoszeniami, bo jak udowodnić, że sprawca działał celowo, a nie przypadkowo? - podaje "USA Today".

Reklama

Stealthing karalny w Kalifornii? "Zniknęłyby niejasności"

Ostatecznie projekt zmian w prawie, jaki z parlamentu trafił do gubernatora Gavina Newsoma, ma pojawić się w kodeksie cywilnym. Jeśli wejdzie w życie, ofiara będzie mogła domagać się odszkodowania m.in. za straty moralne. Co prawda obecnie eksperci twierdzą, że po ich uchwaleniu znikną "niejasności", jednak proponowane przepisy nadal mówią o "słownej zgodzie" na nieużywanie środka antykoncepcyjnego.

Cristina Garcia w specjalnym oświadczeniu wyliczyła, czemu zapobiegnie wprowadzenie karalności stealthingu. Chodzi m.in. o ukrócenie działalności grup internautów, którzy zachęcają do "oszukiwania" partnera seksualnego i dzielą się poradami, jak to zrobić. Z kolei środowisko dostawców usług seksualnych dodało, że otworzyłaby się furtka, by prostytutki pozywały nieuczciwych klientów.

Wielka Brytania uznaje stealthing za gwałt

Kalifornia byłaby pierwszym stanem USA, który sankcjonowałby stealthing - zauważa "The Washington Post". Dołączyłaby więc do Wielkiej Brytanii, która wprost uznaje je za gwałt. Wyroki skazujące za taki czyn zapadały jeszcze np. w Szwajcarii. 

To niejedyna zmiana, jaką zamierza wprowadzić najludniejszy stan Ameryki. Tamtejszy Senat (izba wyższa) zgodziła się, aby zgwałcenie współmałżonka było traktowane tak samo, jak zmuszenie do stosunku osoby, z którą nie jest się w zalegalizowanym związku. Zwolennicy takiego rozwiązania argumentowali, że rozróżnienie istnieje od zamierzchłych lat, kiedy od kobiety wymagano posłuszeństwa wobec mężczyzny. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prezerwatywa | seks | Kalifornia

Reklama

Reklama

Reklama