Reklama

USA: Joe Biden zaprasza Wołodymyra Zełenskiego. "Poparcie dla suwerenności Ukrainy"

​Prezydent USA Joe Biden zaprasza prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu. Spotkanie ma się odbyć 30 sierpnia. - Wizyta potwierdzi niezachwiane poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - przekazała rzeczniczka administracji USA Jen Psaki.

Prezydent USA Joe Biden zaprasza prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu na 30 sierpnia - poinformowała w środowym oświadczeniu rzeczniczka administracji USA Jen Psaki.

Jak podkreśliła, wizyta "potwierdzi niezachwiane wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji w Donbasie i na Krymie".

Bliska współpraca USA i Ukrainy

Spotkanie ma również potwierdzić bliską współpracę USA i Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz poparcie ze strony USA dla podejmowanych przez prezydenta Zełenskiego starań na rzecz walki z korupcją i wdrożenia programu reform opartego o wspólne wartości demokratyczne - dodała Psaki.

Reklama

Na początku czerwca doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował, że prezydent Biden powiedział prezydentowi Zełenskiemu podczas rozmowy telefonicznej, że czeka na możliwość przyjęcia go w Białym Domu latem.

Sam Zełenski napisał na Twitterze, że spotkanie ma odbyć się w lipcu. Również szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba mówił, że omawiany termin wizyty to koniec lipca.

Niedawno ukraińskie media spekulowały, że wizyta będzie przeniesiona na sierpień. Jak podkreśla portal Dzerkało Tyżnia, ta propozycja wywołała duże niezadowolenie strony ukraińskiej.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy