Reklama

Reklama

USA: Joe Biden wygrywa kolejne prawybory

Były wiceprezydent, 77-letni Joe Biden wygrał wtorkowe (10 marca) prawybory w Michigan, Missouri, Idaho i Mississippi. Powiększa się przewaga Bidena nad 78-letnim senatorem z Vermont, Berniem Sandersem.

We wtorek głosowały także stany Dakota Północna i Waszyngton. Trwa liczenie głosów. W stanie Waszyngton utrzymuje się wynik na granicy remisu.

Jednak pewne już jest, że po wtorkowych głosowaniach Biden powiększy przewagę - liczoną w delegatach na czerwcową konwencję krajową - nad Berniem Sandersem.

Zwłaszcza prawybory w Michigan (125 delegatów do wzięcia) były kluczowe. Po przeliczeniu głosów z 86 proc. komisji Joe Biden cieszył się poparciem 53 proc. wyborców, a Bernie Sanders 38 proc. Z kolei na południu, w Mississippi przewaga Bidena była ogromna: 81 proc. do 15 proc.!

Reklama

Po ogłoszeniu tych wyników Biden ciepło wypowiadał się o Sandersie i jego zwolennikach - wezwał też do jedności w obliczu zbliżającego się pojedynku z Donaldem Trumpem.

Z powodu zagrożenia koronawirusem obaj kandydaci odwołali swoje wieczorne spotkania wyborcze.

Na 15 marca w Phoenix zaplanowana jest debata kandydatów, a 17 marca będą głosowały kolejne stany, w tym Floryda. Będzie rosła presja na Berniego Sandersa, by wycofał się z wyścigu i poparł Joe Bidena.

(mim)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy