Reklama

Reklama

USA: Joe Biden przekaże na rynek 15 milionów baryłek ropy z rezerw

Anonimowi informatorzy z Białego Domu przekazali, że prezydent Joe Biden ogłosi w środę skierowanie na rynek dodatkowych 15 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej USA w ramach odpowiedzi na zapowiedziane przez kraje OPEC+ ograniczenie wydobycia tego surowca. Jak podaje agencja AP, przywódca Stanów Zjednoczonych ma także zapowiedzieć możliwość dalszych takich posunięć.

Według funkcjonariuszy administracji wysokiej rangi, którzy zastrzegli sobie anonimowość i na których powołuje się Associated Press, Joe Biden przedstawi w środę plan skierowania na rynek 15 mln baryłek ropy z amerykańskiej rezerwy strategicznej.

Prezydent ogłosił już w marcu br. zwolnienie 180 mln baryłek ropy z rezerwy strategicznej w ciągu kolejnych sześciu miesięcy. Agencja AP zauważa, że w konsekwencji ta rezerwa spadła do najniższego poziomu od 1984 r.

Zdaniem administracji zwiększy się ona dzięki wzrostowi krajowego wydobycia. Według amerykańskiej agencji obecnie ta rezerwa wynosi ok. 400 mln baryłek.

Reklama

"Zielone światło" jeszcze przed zimą

Wspomniane źródła ujawniły, że Biden zezwoli na dalsze zwolnienia ropy z rezerwy strategicznej jeszcze przed zimą, aby zahamować wzrost cen tego surowca. 

Agencja podała też, że rząd USA zamierza uzupełnić rezerwę strategiczną kiedy ceny ropy będą niższe niż 67-72 dolarów za baryłkę.

Oczekuje się, jak twierdzi AP, że prezydent powtórzy krytykę pod adresem koncernów naftowych za ich zbyt wysokie dochody, podkreślając, że jego zdaniem potępienie społeczne powinno być dla nich ważniejsze niż zyski akcjonariuszy. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy