Reklama

Reklama

​USA: Jefrrey Sachs poparł Berniego Sandersa

Ekonomista Jeffrey Sachs, znany w Polsce jako doradca "Solidarności" stojący za wprowadzaną przez Leszka Balcerowicza "terapią szokową", poparł socjaldemokratę Berniego Sandersa w prawyborach Partii Demokratycznej.

Poparcie Sachsa dla Sandersa ilustruje długą drogę, jaką przeszedł ten ekonomista - od ikony tzw. konsensusu waszyngtońskiego (wolnorynkowe postulaty) po krytyka wpływu wielkiego biznesu na legislację w USA.

W materiale wideo, w którym Sachs zachęca do głosowania na Sandersa, ekonomista wskazuje na "korporacyjną chciwość, która niszczy Amerykę", krytykuje również obniżkę podatków wprowadzoną przez Donalda Trumpa, na której - zdaniem Sachsa - zyskali najbogatsi, a nie zwykli pracownicy.

"Duża rzecz. Szczególnie w polskim historycznym kontekście. Świat się zmienia. Recepty na zmianę świata też się zmieniają" - komentują ekonomiści mBanku na Twitterze.

Reklama

"Nie pokazujcie tego Balcerowiczowi!" - kpi z kolei Lewica Razem na Twitterze.

Przypomnijmy, że Jeffrey Sachs doradzał "Solidarności" w 1989 r. Był głównym inspiratorem i ideologiem tzw. terapii szokowej, a więc radykalnych, wolnorynkowych reform, których twarzą stał się Leszek Balcerowicz.

Prawybory Partii Demokratycznej rozpoczną się 3 lutego w stanie Iowa. Faworytem wyścigu o prezydencką nominację jest były wiceprezydent Joe Biden.

(mim)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje