Reklama

Reklama

USA: Google i Facebook staną przed sądem? Gigantów pozwali wydawcy gazet

Wydawcy 125 amerykańskich gazet wystosowali pozew przeciwko Googlowi i Facebookowi. Uważają, że medialni giganci mogli zawrzeć tajną umową mającą na celu zniszczenie konkurencji. Ich zdaniem przychody z reklam spadły na przestrzeni 11 lat z 49 mld do 16,5 mld. Tym samym wpłynęło to na zamknięcie około 20 proc. gazet. Pracę mogło stracić nawet 30 tys. osób.

Pozew przeciwko koncernom złożyło 125 wydawców prasy z 11 stanów, m.in z Teksasu, Ohio, czy News Jersey.

Media posądzają cyfrowych gigantów o wprowadzenie monopolu na rynku reklamowym przez zniszczenie konkurencji. Zdaniem wydawców Google i Facebook mogły zaplanować swoje działania, podpisując tajną, nielegalną umowę. Chcieliby oni, aby ewentualne sankcje nałożone na te firmy pomogły przywrócić równowagę na rynku reklamy cyfrowej w Stanach Zjednoczonych. 

Ich zdaniem przychody z reklam spadły na przestrzeni 11 lat z 49 mld do 16,5 mld. Tym samym wpłynęło to na zamknięcie około 20 proc. gazet. Pracę mogło stracić nawet 30 tys. osób. 

Reklama

Kolejne problemy

W ostatnim czasie w mediach pojawiały się informacje na temat konfliktu Facebooka z australijskim rządem. Władze kraju nakazały koncernowi, by ten płacił wydawcom za publikowanie ich treści. Facebook zablokował możliwość dodawania jakichkolwiek treści pochodzących z mediów, lecz po kilku dniach zastosował się do nowych zasad. 

Jak podają Wirtualne Media, wydawca gazety i portalu "Daily Mail" oskarżył Google, o to ręczne sterowanie widocznością materiałów. Zasugerował, że koncern przesuwa na dalsze pozycje w wyszukiwarce strony generujące mniejsze przychody z reklam Google Ads.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy