Reklama

Reklama

USA: Gimnastycy pozwali FBI. Żądają gigantycznego odszkodowania

Grupa ok. 90 amerykańskich gimnastyków pozwała w środę Federalne Biuro Śledcze (FBI) za niewłaściwe prowadzenie śledztwa w sprawie zhańbionego lekarza i skazanego przestępcy seksualnego Larry'ego Nassara. Sportowcy domagają się miliarda dolarów zadośćuczynienia.

Powodami są m.in. Simone Biles, Aly Raisman i McKayla Maroney, wszyscy amerykańscy złoci medaliści olimpijscy, którzy korzystają z usług kancelarii prawnej Manly, Stewart & Finaldi.

- Czas, aby FBI zostało pociągnięte do odpowiedzialności - powiedziała Maggie Nichols, mistrzyni świata z 2015 roku w drużynie i brązowa w ćwiczeniach wolnych.

Pozew ujawniono dwa tygodnie po tym, jak Departament Sprawiedliwości USA postanowił nie ścigać dwóch byłych agentów FBI, którzy niewłaściwie przeprowadzili śledztwo w 2015 roku w sprawie Nassara. Były lekarz kadry amerykańskich gimnastyczek został oskarżony przez setki zawodniczek, w tym wiele nieletnich, o przemoc seksualną.

Reklama

Skazany na długoletnie więzienie

Zaniedbania służb wymiaru sprawiedliwości umożliwiły Naasarowi prowadzenie przez dłuższy czas tego procederu. Lekarz został aresztowany dopiero w listopadzie 2016 roku. Skazano go na długoletnie więzienie, co równoznaczne jest z dożywotnim wyrokiem.

"Moje koleżanki, a także ja zostałyśmy zdradzone przez każdą instytucję, która miała nas chronić - Amerykański Komitet Olimpijski, krajową federacją, FBI, a teraz Departament Sprawiedliwości. Oczywiste jest, że jedyną drogą do sprawiedliwości i uzdrowienia jest proces prawny" - przekazała McKayla Maroney w oświadczeniu.

W grudniu 2021 roku amerykańskie władze sportowe zgodziły się wypłacić ofiarom Nassara 380 mln dolarów odszkodowania.

Reklama

Reklama

Reklama