Reklama

USA: Gangster James "Whitey" Bulger zamordowany w więzieniu

Jeden z szefów bostońskiego świata przestępczego James "Whitey" Bulger został we wtorek znaleziony martwy w więzieniu federalnym Bruceton Mills, w Zachodniej Wirginii. Oficjalnie nie podano przyczyny śmierci, ale według dyrekcji więzienia wszystko wskazuje na zabójstwo.

Bulger, który w chwili śmierci miał 89 lat,był szefem bostońskiej mafii irlandzkiej znanej jako Winter Hill Gang. Przez 16 lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Był jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców w Ameryce.

Federalne Biuro Śledcze (FBI) wszczęło śledztwo w w celu ustalenia okoliczności i przyczyny śmierci gangstera, który poruszał się na wózku inwalidzkim.

Wyjątkowo okrutne morderstwo

Według jednego z pracowników więzienia ciało Bulgera znaleziono zawinięte w prześcieradło. Dodał, że gangster został pobity wyjątkowo okrutnie, tak, że krew wypływała nawet uszami.

Reklama

W sierpniu 2013 r. Bulger został uznany winnym 11 zabójstw i skazany na karę podwójnego dożywocia.

Winter Hill Gang

Przez ponad 20 lat Bulger i kierowany przez niego Winter Hill Gang dominowali nad światem przestępczym południowego Bostonu, w dzielnicach zamieszkanych głównie przez ludność pochodzenia irlandzkiego. "Specjalizowali" się w wymuszaniu zwrotów pożyczek udzielanych na drakońskich warunkach, grach hazardowych, narkotykach i zabójstwach na zlecenie.

Gang działał - jak twierdzili świadkowie - za cichą aprobatą  FBI, które udawało, że nie dostrzega popełnianych przestępstw w zamian za informacje Bulgera o innych gangsterach. Bulger zaprzeczał jednak, że był informatorem FBI.

Gangster znany był z gwałtownego charakteru i brutalności. Miał m. in. udusić dwie kobiety i torturować, czasami przez wiele godzin, swoje ofiary, które następnie mordował.

Zarzuty pod adresem więzienia

Były adwokat Bulgera J. W. Carney jr. obarczył odpowiedzialnością za jego śmierć Federalny Zarząd Więzień. Stwierdził on, że w rezultacie decyzji podjętych przez ten organ "kara dożywotniego więzienia Bulgera została zamieniona na karę śmierci". Carney nie chciał bliżej wyjaśnić co ma na myśli. Zarząd Więzień uchylił się od komentarza.

Filmy

Bulger stał się prawzorem dla postaci filmowych. M. in. postać granego przez Jacka Nicholsona gangstera Franka Costello w filmie z 2006 r. "Infiltracja",  w reżyserii Martina Scorcese, została luźno oparta na osobie Bulgera. Postać wzorowaną na nim grał także Johnny Depp w filmie z 2015 r. "Black Mass".

PAP

Reklama

Reklama

Reklama