Reklama

USA: Dzieci nielegalnych imigrantów odbierane rodzicom. Wstrząsające nagranie

"Nie chcę, żeby zatrzymali mojego ojca. Nie chcę, żeby go deportowali" - mówi na upublicznionym w poniedziałek nagraniu jedno z dzieci, które zostało odebrane rodzicom, nielegalnym imigrantom, na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Światowe media, w tym CNN, piszą o nagraniu jako dowodzie na drastyczne skutki polityki migracyjnej prezydenta USA Donalda Trumpa.

Nagranie trafiło do sieci za sprawą fundacji non profit ProPublica. Nie wiadomo, kto jest jego autorem. Słychać na nim lament i krzyki małych dzieci, które po hiszpańsku wołają swoich rodziców.

Strażnicy pozostają obojętni na głosy najmłodszych. "Chyba mamy tutaj orkiestrę, zgadza się? Brakuje nam tylko dyrygenta" - mówi jeden z nich.

Z relacji ProPublica wynika, że nagranie powstało około dobę po rozdzieleniu dzieci z rodzicami i umieszczeniu ich w ośrodkach rządowych. "Opiekunowie próbowali pocieszyć ich przekąskami i zabawkami, ale dzieci były niepocieszone" - przytacza treść raportu fundacji CNN.

Reklama

O nagrania była pytana amerykańska sekretarz ds. bezpieczeństwa krajowego. Podczas briefingu prasowego w Białym Domu Kirstjen Nielsen zapewniała o dobrych warunkach i standardach opieki w zakładach, do których trafiają dzieci imigrantów. 

Sprawa nagrania jest szeroko komentowana w światowych mediach.

Na skutek restrykcyjnej polityki imigracyjnej administracji prezydenta USA dzieci imigrantów, którzy próbują się przedostać m.in. z Hondurasu do Stanów Zjednoczonych przez granicę z Meksykiem są odbierane rodzicom i umieszczane w instytucjach rządowych. Jak poinformował w zeszłym tygodniu Waszyngton, od połowy kwietnia do końca maja dwa tysiące takich dzieci zostało oddzielonych od swoich najbliższych.

Sposób traktowania dzieci z imigranckich rodzin potępiła m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy