Reklama

Reklama

USA. Dwie trzecie Amerykanów nie chce reelekcji prezydenta Joe Bidena

Na rok przed wyborami do Kongresu USA Joe Biden dysponuje najniższym jak dotąd poparciem 38 proc. Amerykanów, które stopniało do najniższego poziomu - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "USA Today". 59 proc. badanych wyraziło dezaprobatę dla działań prezydenta Stanów Zjednoczonych.

"Ma najniższe notowania w tym okresie kadencji spośród wszystkich współczesnych prezydentów z wyjątkiem Trumpa. Badania wykazały, że ocena działalności prezydenta jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybory do Kongresu w połowie prezydenckiej kadencji" - podkreślił dziennik "USA Today".

Gazeta przypomina, że poparcie dla Bidena spadło zwłaszcza wśród niezależnych wyborców, którzy rok temu zapewnili mu zwycięstwo nad ówczesnym prezydentem Donaldem Trumpem. Prawie połowa ankietowanych sądzi, że Biden spisał się gorzej jako prezydent niż się spodziewali. Uważa tak 46 proc. badanych - w tym 16 proc. tych, którzy na niego głosowali. Niezależni wyborcy uznali z kolei (44 proc., w tym 6 proc. głosujących na Bidena), że jego prezydentura jest gorsza niż oczekiwali.

Reklama

Dwie trzecie Amerykanów nie chce Bidena

Sondaż dla "USA Today" ujawnił także, że dwie trzecie Amerykanów (64 proc.) nie chce, by Biden ubiegał się o drugą prezydencką kadencję w 2024 roku. Podziela tę opinię 28 proc. Demokratów.

Jednocześnie przeciwnych reelekcji byłego prezydenta Donalda Trumpa jest 58 proc. biorących udział w sondażu, w tym 24 proc. Republikanów.

"Gdyby wybory odbywały się dzisiaj, ankietowani zagłosowaliby na republikańskiego kandydata do Kongresu, a nie na Demokratę w stosunku 46 proc. do 38 proc. Byłoby to dobrą wróżbą dla GOP (Partii Republikańskiej) liczącej na zdobycie większości w Izbie Reprezentantów i Senacie. (...) Musi zdobyć tylko pięć więcej miejsc w Izbie i jedno w Senacie, by przejąć kontrolę w Kongresie" - podkreśla "USA Today".

Kongres USA przyjął ustawę o inwestycjach wartych ponad bilion dolarów

Dziennik zwraca uwagę, że zdaniem 66 proc. Amerykanów kraj wkroczył na złą drogę. Tylko według 20 proc. podąża w dobrym kierunku.

Projekt ustawy infrastrukturalnej, który przeszedł w piątek z poparciem obu partii, zyskał uznanie respondentów w stosunku 61 proc. do 32 proc. Jej zwolennikami jest jedna trzecia Republikanów - wynika z badania opinii publicznej.

Ustawa przewiduje m.in. wyasygnowanie ok. 1,2 bln dolarów w ciągu 7 lat, w tym 110 mld dolarów na remonty dróg i mostów, 66 mld na kolej, 65 mld na rozszerzenie sieci internetu szerokopasmowego, 65 mld na odnowę sieci energetycznej, 50 mld na ochronę przed zmianami klimatu i 40 na transport publiczny.

Trump nie zyskał na kłopotach Bidena

"Amerykanie są natomiast mocno podzieleni w sprawie projektu ustawy "Build Back Better" (lepiej odbuduj) forsowanej kosztem 1,85 bln dolarów w Kongresie przez Demokratów. W sondażu popiera ją 47 proc. respondentów, a 44 proc. jest przeciwnych" - pisze "USA Today".

USA: Administracja Joe Bidena "bardzo, bardzo zaniepokojona" działaniami Rosji

Dziennik przypomina, że projekt przewiduje ponad 500 mld dolarów na finansowanie zmian klimatycznych i czystej energii. O rok przedłużyłaby ulgi podatkowe dla rodzin z dziećmi, rozszerzyłby zakres Medicaid (ubezpieczenia dla ubogich). Do Medicare (ubezpieczenia dla seniorów) dołączyłaby świadczenia dla osób mających problemy z słuchem i finansowałaby przystępne programy mieszkaniowe.

"USA Today" zaznaczył, że Trump nie zyskał na kłopotach Bidena. Dwie trzecie ankietowanych twierdzi, że ich opinia o byłym prezydencie się nie zmieniła, 14 proc. ma o nim zdanie lepsze, a 19 proc. - gorsze.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne