Reklama

Reklama

​USA: Doradca Joe Bidena Jake Sullivan rozmawiał z Krzysztofem Szczerskim i Pawłem Solochem

Jake Sullivan, który w nowej administracji prezydenta Joe Bidena pełni rolę doradcy do spraw bezpieczeństwa, rozmawiał telefonicznie z szefem BBN Pawłem Solochem i sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztofem Szczerskim. Poruszono m.in. temat obronności oraz polityki wobec Chin i Rosji.

Jak głosi komunikat Białego Domu, Jake Sullivan "podkreślił zainteresowanie administracji Joe Bidena umocnieniem stosunków dwustronnych, wyrażając wdzięczność za ścisłą współpracę Polski ze Stanami Zjednoczonymi w kwestiach obronnych i za jej wysiłki na rzecz promowania bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej".

Zgodnie z dokumentem strony "zgodziły się współpracować przy wyzwaniach, w tym pandemii COVID-19, odbudowie światowej gospodarki oraz w kwestii zmian klimatycznych". Poruszona została także kwestia współpracy "w priorytetach polityki zagranicznej obu stron, w tym wobec Rosji i Chin".

Reklama

Biały Dom chce wspierać m.in. praworządność i prawa człowieka

Sullivan - jak informuje Biały Dom - zapewnił swoich polskich rozmówców o "zaangażowaniu administracji Bidena we wspieranie demokratycznych instytucji, praworządności i praw człowieka".

Sullivan objął stanowisko doradcy prezydenta Stanów Zjednoczonych do spraw bezpieczeństwa narodowego 20 stycznia. Powierzenie mu tej funkcji Joe Biden zapowiadał w listopadzie ubiegłego roku. Wcześniej był doradcą Bidena jako wiceprezydenta w administracji Baracka Obamy. Doradzał też Hillary Clinton w jej kampanii prezydenckiej w 2016 roku. Był również doradcą rządu USA w negocjacjach nuklearnych z Iranem.

Wykładał m. in. w Szkole Prawa Uniwersytetu Yale i na uniwersytecie stanu New Hampshire. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy