Reklama

Reklama

USA: Donald Trump ułaskawił i złagodził wyroki 143 osobom

W ostatnich godzinach urzędowania prezydent USA Donald Trump ułaskawił 73 osoby i złagodził wyroki 70 kolejnym. Na liście ułaskawionych znalazł się były główny strateg Białego Domu Steve Bannon. Był on oskarżony o defraudację pieniędzy ze zbiórki na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Steve Bannon to były główny strateg Białego Domu i były szef sztabu Donalda Trumpa. Jak podaje CNN, Trump powiedział odchodzącej administracji, że zdecydował się ułaskawić Bannona "po długich rozważaniach".

Bannon odszedł z Białego Domu w sierpniu 2017 roku. "Rozlazły Steve płakał, kiedy go zwalniałem i błagał o pracę. Teraz prawie wszyscy go wyrzucają jak psa. Niedobrze!" - szydził prezydent USA po rozstaniu z Bannonem.

W 2020 roku prokuratorzy federalni oskarżyli Bannona o "zorganizowanie projektu zdefraudowania pieniędzy setek tysięcy ofiarodawców w ramach kampanii crowdfundingowej online", dzięki której zebrano 25 mln dolarów na budowę muru.

Reklama

Kto jeszcze wśród ułaskawionych?

Na liście ułaskawionych przez Donalda Trumpa znaleźli się także m.in. wpływowy Elliott Broidy, który pozyskiwał fundusze dla Trumpa i przyznał się do nielegalnego lobbingu czy Ken Kurson - przyjaciel zięcia prezydenta, oskarżony o stalking kobiety.

Raperzy Lil Wayne i Kodak Black także uzyskali prezydencki akt łaski w trybie "last minute". 

Prezydent zlitował się również nad Kwame Kilpatrickiem, byłym burmistrzem Detroit, odsiadującym wyrok 28 lat więzienia m.in. za korupcję.

Na liście jest też znany przedsiębiorca z Doliny Krzemowej Peter Thiel czy Anthony Levandowski - były inżynier Google, skazany za wykradzenie tajemnic handlowych dotyczących samochodów autonomicznych.

Zauważa się, że Trump postanowił nie ułaskawiać siebie ani członków swojej rodziny. Na liście nie ma także jego osobistego prawnika Rudy'ego Giulianiego, którego stosunki z prezydentem w ostatnim czasie miały się znacząco pogorszyć.

O godz. 17:00 na antenie Polsat News rozpocznie się wydanie specjalne związane z zaprzysiężeniem Joe Bidena, które poprowadzi Jan Mikruta. Od godz. 22:30 do północy zapraszamy na specjalne wydanie programu "Dzień na świecie". Transmisja z zaprzysiężenia kolejnego prezydenta USA również na głównej stronie Interii.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy