Reklama

USA: Donald Trump ogłosił rozpoczęcie kampanii o reelekcję

Podczas wtorkowego wiecu w Orlando na Florydzie Donald Trump oficjalnie ogłosił rozpoczęcie swojej kampanii o reelekcję na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych.

"Oficjalnie rozpoczynam kampanię o reelekcję w 2020 roku" - powiedział Trump podczas przemówienia przed 20-tysięcznym tłumem swoich zwolenników w Amway Center w Orlando. Przypomniał przy tym slogan "Make America Great Again", który był głównym hasłem wyborczym jego poprzedniej kampanii przed wyborami w 2016 roku.

W ostrych słowach zaatakował Demokratów, którym zarzucił sianie "nienawiści" i chęć "zniszczenia" Stanów Zjednoczonych. "Nasi radykalni przeciwnicy demokratyczni kierują się nienawiścią, uprzedzeniami i wściekłością. Chcą nas zniszczyć i chcą zniszczyć nasz kraj. To jest nie do przyjęcia, to się nie stanie" - mówił prezydent.

Reklama

Eksperci: Będzie trudniej niż poprzednio

Agencje podkreślają, że w rozpoczętej kampanii Trump będzie szermował tymi samymi hasłami i ideami, którymi wygrał wybory w 2016 roku. Postawi przede wszystkim na promowanie twardej polityki w zakresie handlu i imigracji. Najprawdopodobniej będzie także podpierał się silną gospodarką swojego kraju. Według ekspertów, czeka go jednak trudniejsze zadanie niż przed poprzednimi wyborami, ponieważ u części jego zwolenników zaufanie mogło zostać nadszarpnięte przez śledztwo Roberta Muellera w sprawie Russiagate.

Zdaniem agencji - Demokraci przytaczają szereg nie spełnionych obietnic Trumpa, począwszy od obniżenia cen leków, a skończywszy na zlikwidowaniu luk w podatku dochodowym od osób prawnych. "Donald Trump rozpoczyna dziś swoją kampanię, a Amerykanie stają przed wyborem - możemy sprawić, że Trump stanie się aberracją lub pozwolić mu całkowicie i na zawsze zmienić charakter tego narodu" - powiedziała Kate Bedingfield, zastępca szefa kampanii Demokraty Joe Bidena.

Floryda ma dla Trumpa kluczowe znaczenie, nie tylko ze względu na to, że ma on tam swoją rezydencję, ale także na to, że zwycięstwo w tym stanie miało kluczowe znaczenie w wyborze Trumpa na prezydenta USA - można tam zdobyć 29 głosów elektorskich. Jest to trzeci stan pod względem liczby głosów elektorskich po Kalifornii (55) i Teksasie (38), na równi ze stanem Nowy Jork.

Najnowsze sondaże

Sondaże na razie nie są jednak przychylne Trumpowi. Według opublikowanego w niedzielę badania stacji Fox News, w hipotetycznym starciu z obecnym prezydentem większe poparcie ma Demokrata Joe Biden, który uzyskałby 49 proc. głosów, podczas gdy Trump 39 proc.

Fox News zwracał jednak uwagę, że te wyniki nie przekreślają szans Trumpa na reelekcję, bowiem przed czterema laty w analogicznym punkcie kampanii miał on do Hillary Clinton stratę 17 punktów proc.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy