Reklama

Reklama

USA domagają się natychmiastowego uwolnienia dziennikarki Gao Yu

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Marie Harf wezwała do natychmiastowego uwolnienia skazanej w Pekinie na siedem lat więzienia dziennikarki Gao Yu, którą oskarżono o przekazanie zagranicznym mediom wewnętrznego dokumentu Komunistycznej Partii Chin.

Harf zarzuciła władzom chińskim, że skazanie Gao wpisuje się w "niepokojący schemat" ich działań przeciwko obrońcom interesu publicznego, aktywistom internetowym, dziennikarzom, przywódcom religijnym i innym, którzy w sposób pokojowy kwestionują oficjalną politykę.

Amnesty International wydała oświadczenie, w którym podkreślono, że Gao padła ofiarą niejasno sformułowanego i arbitralnego prawa o tajemnicy państwowej, które często wykorzystywane jest w Chinach przeciwko aktywistom, by tłumić swobodę wypowiedzi.

71-letnia Gao Yu nie przyznała się do zarzucanych jej czynów. Adwokat dziennikarki Mo Shaoping powiedział, że uznano ją za winną przekazania zagranicznemu portalowi strategicznego dokumentu, w którym opowiedziano się za drastycznym ograniczeniem w Chinach szerzenia się demokracji w stylu zachodnim, uniwersalnych wartości, społeczeństwa obywatelskiego czy wolności prasy.

Reklama

Dziennikarka pisała na tematy polityczne, gospodarcze i społeczne dla mediów w Hongkongu i za granicą. Została aresztowana pod koniec kwietnia 2014 roku na fali zatrzymań działaczy praw człowieka przed zbliżającą się 25. rocznicą krwawego stłumienia protestów na placu Tiananmen.

Eksperci zwracają uwagę, że skazanie Gao Yu najwyraźniej potwierdza autentyczność dokumentu, który wyciekł do mediów i został w 2013 roku opublikowany w jednym z hongkońskich czasopism. Nigdy jednak nie stał się przedmiotem otwartej dyskusji z udziałem Partii Komunistycznej.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy