Reklama

Reklama

USA: Demokraci wygrywają wybory do Senatu

W wyborach do Senatu przeprowadzonych w stanie Nevada Catherine Cortez Masto z Partii Demokratycznej pokonała Adama Laxalta z Partii Republikańskiej - podaje CNN. Oznacza to, że demokraci ostatecznie utrzymają kontrolę nad Senatem. To duży sukces partii Joe Bidena. Przed wyborami oceniano, że faworytami są republikanie.

Dzięki wygranej Catherine Cortez Masto demokraci zapewnili sobie 50 mandatów w 100-osobowym Senacie niezależnie od wyniku w Georgii. 50 miejsc gwarantuje im kontrolę nad izbą, bowiem w przypadku remisu rozstrzygający głos należy do wiceprezydenta USA. A tę funkcję sprawuje obecnie demokratka Kamala Harris.

"Dziękuję, Nevado!" - skomentowała krótko Cortez Masto na Twitterze.

Przypomnijmy, że w Georgii dojdzie 6 grudnia do drugiej tury, w której o miejsce w Senacie zmierzą się pastor Raphael Warnock z Partii Demokratycznej i była gwiazda futbolu amerykańskiego, trumpista Herschel Walker.

Reklama

Gdyby demokraci wygrali w Nevadzie i Georgii, to wręcz powiększą swój stan posiadania w Senacie o jeden mandat. Wszystko za sprawą zwycięstwa zakapturzonego lewicowca Johna Fettermana w Pensylwanii, który mimo trudności po niedawnym wylewie pokonał swojego republikańskiego konkurenta, lekarza celebrytę Mehmeta Oza.

Wybory do Kongresu zaskoczyły obserwatorów

W wyborach 8 listopada Amerykanie wybierali całą Izbę Reprezentantów, jedną trzecią Senatu i 36 gubernatorów stanowych. Trwa liczenie głosów w wyborach do Izby Reprezentantów - tu faworytami są republikanie, choć ich przewaga będzie dużo mniejsza, niż się spodziewano przed wyborami.

Tak dobre wyniki demokratów zaskoczyły obserwatorów i amerykańską opinię publiczną, zważywszy na trudną sytuację gospodarczą i niskie notowania prezydenta USA Joe Bidena - większość Amerykanów źle ocenia jego pracę.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy