Reklama

Reklama

USA: Były dyrektor CIA skazany

Emerytowany generał David Petraeus - były dyrektor CIA - został w czwartek skazany przez sąd w Charlotte na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 100 tys. dolarów w związku z zarzutem o zaniedbania dotyczące informacji poufnych.

W 2012 roku Petraeus został zmuszony do złożenia dymisji po ujawnieniu romansu z autorką jego biografii Paulą Broadwell. Byłego dowódcę wojsk amerykańskich w Afganistanie i Iraku oskarżono także o publiczne ujawnienie tajemnic państwowych.

W marcu br. prawnicy Petraeusa poinformowali, że generał przyznał się do winy polegającej na "usunięciu i przetrzymywaniu tajnych informacji".

Obrona i prokuratura ustaliły wtedy, że były szef CIA zapłaci grzywnę w wysokości 40 tys. dolarów,jednak sędzia postanowił podnieść ją do 100 tys.

Reklama

"Powaga zarzutów wymagała wyższej kary" - tłumaczył swą decyzję sędzia David Keesler podczas ogłaszania wyroku.

Prokurator James Melendres  zwracał natomiast uwagę, że Petraeus miał dostęp do największych tajemnic państwa, a swoim działaniem "zawiódł pokładane w nim zaufanie".

"Chcę wykorzystać ten moment, aby przeprosić moich najbliższych i inne osoby, które skrzywdziłem swoimi działaniami" - podkreślał Petraeus czytając oświadczenie.

Oskarżyciele federalni prowadzili dochodzenie, by ustalić, czy Petraeus udostępniał poufne materiały Pauli Broadwell; policja informowała wcześniej, że takie informacje znaleziono w komputerze byłej kochanki Petraeusa oraz w jej mieszkaniu.

Media podkreślały natomiast, że skandal związany z romansem byłego szefa CIA złamał karierę człowieka, którego uważano za potencjalnego kandydata na prezydenta USA.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne