Reklama

Reklama

USA. Było blisko paraliżu państwa. Senat przegłosował prowizorium budżetowe

USA po raz kolejny uniknęły tzw. shutdownu. Senat przegłosował w nocy prowizorium budżetowe. Dzięki temu zapewnił środki na funkcjonowanie administracji państwowej do 18 lutego.

- Z przyjemnością chciałbym poinformować Amerykanów, że państwo pozostaje otwarte - powiedział po zakończeniu głosowania lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer.

Za przedłużeniem finansowania głosowało 69 senatorów, zaś przeciwko było 28. Wcześniej w czwartek uchwałę przegłosowała Izba Reprezentantów. Prowizorium trafi teraz na biurko prezydenta, który zapowiedział, że je podpisze.

Republikanie głosili blokadą głosowania

Kongres przegłosował ustawę na dzień przed przypadającą w piątek o północy datą graniczną. Gdyby to się nie udało, praca większości rządowych agencji, poza najbardziej kluczowymi instytucjami państwa, zostałaby wstrzymana. Jest to już drugie uchwalone w tym roku prowizorium. Nowe prowizorium zapewnia przedłużenie obecnego budżetu, dodając do tego dodatkowe 7 mld dolarów, które ma zostać przeznaczone na pomoc uchodźcom z Afganistanu.

Reklama

Zobacz też: Amantadyna a COVID-19. Badacze o jej potencjalne

Do przegłosowania doszło, mimo że część Republikanów pierwotnie groziła zablokowaniem głosowania w trybie przyspieszonym, żądając by z projektu usunąć środki przeznaczone na egzekwowanie obowiązków szczepień dla pracowników firm zatrudniających powyżej 100 pracowników. Ostatecznie Senat odrzucił tę propozycję w głosowaniu stosunkiem głosów 50-48. Mimo to, los zakazu jest niepewny, bo tymczasowo zablokowały je sądy na czas rozpatrzenia skarg, które złożyły władze kilku stanów przeciwko regulacjom.

Głosowanie nie rozwiązuje wszystkich bieżących problemów związanych z finansami państwa. Do 15 grudnia Kongres musi uchwalić również ustawę zawieszającą lub podnoszącą limit zadłużenia, aby uniknąć niewypłacalności i kryzysu finansowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje