Reklama

Reklama

USA: Burmistrz Ferguson odwołany ze stanowiska

Burmistrz Ferguson, w stanie Missouri, został we wtorek odwołany przez Radę Miejską po opublikowaniu przez federalny resort sprawiedliwości raportu ostro krytykującego funkcjonowanie policji w tym mieście, które było widownią gwałtownych protestów czarnej ludności.

Burmistrz Ferguson, w stanie Missouri, został we wtorek odwołany przez Radę Miejską po opublikowaniu przez federalny resort sprawiedliwości  raportu ostro krytykującego funkcjonowanie policji w tym mieście, które  było widownią gwałtownych protestów czarnej ludności.

Odwołanie burmistrza Johna Shawa ogłoszono na posiedzeniu Rady Miejskiej Ferguson, należącego do aglomeracji St.Louis.

Władze Ferguson znajdują się w opałach od czasu śmiertelnego postrzelenia przez białego policjanta latem ub. r. czarnoskórego nastolatka Michaela Browna. 

Ulice miasta były przez wiele tygodni widownią gwałtownych protestów Afroamerykanów, którzy stanowią większość jego mieszkańców. Odebrali oni ten tragiczny incydent jako kolejne potwierdzenie kierowania się przez miejscową policję uprzedzeniami rasowymi. Protesty rozszerzyły się wówczas na inne miasta USA.

Reklama

Raport resortu sprawiedliwości zaleca gruntowną reorganizację policji w Ferguson a także zreformowanie lokalnych sądów, którym również zarzuca uprzedzenia rasowe. Raport spowodował już rezygnację dwóch oficerów policji i urzędnika magistratu.

Reklama

Reklama

Reklama