Reklama

Reklama

USA apelują do Rosji. Domagają się trzech kroków

​"USA ponownie wzywają Rosję do wycofania swoich wojsk rozlokowanych wzdłuż granic z Ukrainą" - oświadczył w czwartek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price. Jak dodał, jego państwo jest zadowolone z czwartkowego komunikatu OBWE o gotowości obu stron konfliktu na wschodniej Ukrainie do przestrzegania rozejmu.

Jak napisał rzecznik Departamentu Stanu, Stany Zjednoczone "ponawiają apel do władz rosyjskich aby dotrzymały swoich zobowiązań wynikających z porozumień z Mińska wycofania wojsk i sprzętu wojskowego z linii rozgraniczenia na wschodzie Ukrainy, a także do wycofania wojsk skoncentrowanych wzdłuż granic ukraińskich oraz zaprzestania agresywnej i zastraszającej retoryki".

Departament Stanu: Konflikt można rozwiązać tylko w atmosferze deeskalacji

Price wyraził równocześnie zadowolenie z opublikowanego w środę oświadczenia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Poinformowano w nim, że Grupa Kontaktowa ds. uregulowania konfliktu na wschodniej Ukrainie uzyskała zapewnienie strony ukraińskiej i wspieranych przez Rosję separatystów o "pełnej gotowości" przestrzegania postanowień rozejmu z lipca 2020 r.

Reklama

W oświadczeniu Departamentu Stanu podkreślono, że konflikt na wschodzie Ukrainy można rozwiązać jedynie "w atmosferze deeskalacji". Price zadeklarował również gotowość USA do pomocy w realizacji porozumień z Mińska, wspierania działalności OBWE na Ukrainie i rozmów w formacie normandzkim (Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja).

Reklama

Reklama

Reklama