Reklama

Reklama

USA: 300 milionów dolarów na Fundusz Trójmorza

Amerykańskie władze przeznaczą 300 milionów dolarów na Fundusz Trójmorza, powstały w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Środki zostaną wykorzystane na m.in. inwestycje energetyczne w Europie Wschodniej.

Amerykańska agencja rządowa (DFC, International Development Finance Corporation) zatwierdziła w czwartek 300 milionów dolarów wsparcia dla Funduszu Trójmorza.

"Dziś zarząd DFC zatwierdził 2,1 mld USD na inwestycje rozwijające i wspierające projekty, które wzmocnią energetyczne bezpieczeństwo w Europie Wschodniej, bezpieczne sieci komunikacyjne w Afryce oraz światową walkę z COVID-19" - napisał na Twitterze szef DFC Adam Boehler.

Z tej kwoty 300 milionów dolarów przekazanych zostanie na Fundusz Trójmorza - czytamy w oświadczeniu na stronie tej amerykańskiej agencji rządowej. Środki mają "pomóc krajom Europy Środkowej i Wschodniej wzmocnić ich bezpieczeństwo energetyczne" - dodano.

Reklama

Według Boehlera wsparcie finansowe rządu USA "będzie kluczowe dla ułatwienia inwestycji sektora prywatnego (...)". Ma się to okazać szczególnie istotne "przy reagowaniu na gospodarcze i zdrowotne skutki pandemii".

Środki na Fundusz Trójmorza mają "przyspieszyć inwestycje w sektorach takich jak energia, transport i infrastruktura cyfrowa w Europie Wschodniej".

Pompeo zapowiadał już wcześniej

O zamiarze przekazania przez Stany Zjednoczone do miliarda dolarów na inwestycje energetyczne w ramach Inicjatywy Trójmorza poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo w lutym br. podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Władze USA wyjaśniły później, że 300 milionów dolarów na Fundusz Trójmorza będzie stanowić pierwszą transzę wsparcia. Następnie, do każdych trzech dolarów zainwestowanych przez kraje Trójmorza Stany Zjednoczone dorzucą jednego dolara aż do maksymalnej kwoty miliarda dolarów.

Czym jest Trójmorze?

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie członkami grupy jest 12 państw członkowskich UE położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. W skład inicjatywy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. W forum, na zasadzie partnerstwa, brały też udział w ostatnim czasie także Niemcy, Komisja Europejska oraz USA.

Celem inicjatywy jest promowanie dialogu oraz współpracy gospodarczej na rzecz rozwoju infrastruktury w regionie w sferze produkcji energii, transportu oraz usług cyfrowych. W październiku w stolicy Estonii odbył się szczyt Trójmorza z udziałem siedmiu prezydentów państw regionu, którzy uczestniczyli w spotkaniu wirtualnie i trzech, którzy byli na miejscu, w Tallinie.

Fundusz Trójmorza, zainicjowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński EximBank, stanowi ekonomiczny instrument Inicjatywy Trójmorza. Przedstawiciele funduszu deklarują chęć zebrania około 3-5 mld euro. Inwestycje z tych środków w infrastrukturę mają zniwelować różnice w rozwoju między krajami regionu a zachodnią częścią Starego Kontynentu oraz rozwinąć połączenia na osiach Północ-Południe.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy