Reklama

Reklama

Ursula von der Leyen: Przywrócić do pracy zwolnionych bezprawnie sędziów. Mateusz Morawiecki: Jestem dumny z Polski

Jestem dumny z Polski - dumny z tego, co udało się nam się osiągnąć, dumny z tego ile razem zrobiliśmy dla Polski - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim odnosząc się do wypowiedzi europosłów polskiej opozycji. Szefowa KE Ursula von der Leyen na zakończenie debaty powiedziała: - Zalecenie dla Polski brzmi następująco - odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i ponownie przywrócić do pracy zwolnionych bezprawnie sędziów. Proszę to uczynić.

Morawiecki wystąpił we wtorek rano w europarlamencie w ramach debaty zorganizowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym. Później głos zabrał jeszcze raz - odnosił się do wypowiedzi eurodeputowanych, które wielokrotnie były krytyczne wobec jego rządu.

Morawiecki: Nie mamy takich kompleksów

Morawiecki odnosił się m.in. do wystąpień europosłów polskiej opozycji. - W wypowiedziach moich polskich kolegów przebrzmiewała taka nuta, która jest mi całkowicie obca, że wstydzą się za Polskę, że mają kompleksy związane z tym, że Polską rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Drodzy państwo, ja jestem dumny z Polski, dumny z tego, co udało się nam się osiągnąć, dumny z tego ile razem zrobiliśmy dla Polski. I nie mamy takich kompleksów - oświadczył.

Reklama

Premier polemizował też z wypowiedzią szefa frakcji Europejskiej Partii Ludowej, niemieckiego polityka Manfreda Webera, który m.in. zarzucił mu "sianie zamętu i osłabianie Unii Europejskiej" z czego, jak podkreślił, "na pewno będzie cieszył się Władimir Putin".

Szef polskiego rządu zarzucił niemieckim chadekom, że "robią wraz z Putinem Nord Stream 2", który prowadzi do bardzo wysokich cen gazu. - Ten Nord Steam 2, o którym siedzący tutaj były minister spraw zagranicznych z rządów wcześniejszych powiedział, że to jest drugi Pakt Ribbentrop-Mołotow, i w takiej sytuacji jednocześnie zarzuca się nam, że my, poprzez naszą politykę w jakikolwiek sposób prowadzimy oderwanie Polski od UE, to jest to jest to głęboka nieprawda - stwierdził Morawiecki.

Według niego wśród 88 proc. zwolenników UE w Polsce połowa to wyborcy PiS. 

Von der Leyen: Proszę to uczynić

Von der Leyen rozpoczęła swoją wypowiedź na zakończenie debaty od nawiązania do Nord stream 2. O tym projekcie wcześniej mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Jeśli chodzi o Nord Stream 2, to pana argumenty się nie poprawiają. Jest to jedynie unikanie tej debaty. Członkostwo w UE musi iść w parze z przestrzeganiem wspólnych zasad i demokracji. Proszę nie przekierowywać dzisiejszej debaty o nadrzędności prawa europejskiego, proszę nie próbować przed nią uciec. Podkopywanie jakiegokolwiek z tych filarów zagraża europejskiej demokracji. Nie możemy do tego dopuścić. Jest to coś, co dotyczy nas wszystkich jako instytucji europejskich i państw członkowskich - powiedziała.

Dodała, ze wyrok TK przykłada siekierę do korzeni jedności UE. - O to dzisiaj chodzi - zaznaczyła.

Odniosła się też do Funduszu Odbudowy. - Chodzi o możliwość prowadzenia inwestycji, a te reformy muszą spełniać zasady konkretnych zaleceń dla państw członkowskich. Zalecenie dla Polski brzmi następująco: odtworzyć niezależność wymiaru sprawiedliwości, zlikwidować Izbę Dyscyplinarną i ponownie przywrócić do pracy zwolnionych bezprawnie sędziów. Proszę to uczynić - powiedziała zwracając się do polskiego premiera. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy