Reklama

Reklama

Ursula Von der Leyen: Prawa kobiet to osiągnięcie. Powinniśmy iść do przodu

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zabrała głos w sprawie odbywających się w Polsce protestów dotyczących prawa do aborcji. Jak podkreśliła, silne prawa kobiet to osiągnięcie i nie powinno się cofać w tej sprawie.

Środa jest siódmym dniem protestów w całym kraju po orzeczeniu wydanym w zeszłym tygodniu przez Trybunał Konstytucyjny. Trybunał za niekonstytucyjny uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., który dopuszcza przerwanie ciąży z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu.

"Postęp trudno osiągnąć, ale łatwo go stracić. Silne prawa kobiet to atut i osiągnięcie, z którego Europa musi być dumna. Powinniśmy iść do przodu, a nie do tyłu - napisała na Twitterze von der Leyen. 

"Cofanie się nie jest opcją dla kontynentu, który dąży do tego, by wygrać przyszłość" - dodała.

Reklama

Komisja Europejska, która nie ma kompetencji w takich sprawach jak aborcja, nie zajmowała do tej pory stanowiska odnośnie do orzeczenia TK. Von der Leyen wprawdzie nie napisała wprost, że jej wpis odnosi się do sytuacji w Polsce, ale potwierdził to PAP rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

"To przesłanie adresowane do wszystkich kobiet w związku z ostatnimi wydarzeniami w Polsce" - podkreślił.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Reklama

Reklama

Reklama