Reklama

Reklama

Ursula von der Leyen o rynku energii. "Będziemy chronić Europejczyków"

- Obronimy Europejczyków przed jeszcze jedną wojną wszczętą przez Putina. Wojną wypowiedzianą naszemu rynkowi energii - mówiła Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim przed spotkaniem z szefami rządów Unii Europejskiej. Jak dodała, najlepszą odpowiedzią na groźby prezydenta Rosji jest jedność europejska.

- Wiem, że Europejczycy są zaniepokojeni inflacją, rachunkami, zimą, ale najlepszym sposobem na groźby Putina jest jedność europejska - stwierdziła przewodnicząca KE.

- Obronimy Europejczyków przed jeszcze jedną wojną wszczętą przez Putina. Wojną wypowiedzianą naszemu rynkowi energii - mówiła von der Leyen. 

Ursula von der Leyen zaznaczyła, że "Europejczycy powinni wspólnie kupować gaz. Aby to osiągnąć, będziemy kupować surowiec na poziomie Unii Europejskiej. Zaangażowane firmy mogą tworzyć 'konsorcja zakupowe gazu'".

Jak wskazała, istotne jest, aby kraje UE nie rywalizowały o surowiec i w ten sposób podnosiły ceny. Dodała, jak ważne jest też dzielenie się gazem w Europie.

Reklama

- Sytuacja jest szczególnie trudna dla krajów bez dostępu do morza w Europie Środkowej. Na naszym jednolitym rynku z wysoce zintegrowanymi łańcuchami dostaw zakłócenie w jednym państwie członkowskim ma ogromny wpływ na wszystkie państwa członkowskie. Dlatego dzielenie się gazem w sytuacji kryzysowej ma kluczowe znaczenie - dodała.

Szefowa KE stwierdziła również: - Państwa członkowskie już od pięciu lat mają na mocy prawa UE obowiązek zawierania umów solidarnościowych. Jednak do dziś uzgodniono tylko sześć z 40 możliwych umów. To po prostu za mało. Dlatego wprowadzimy domyślne zasady dla państw członkowskich. Będzie to wiążące, o ile nie zawrą indywidualnych umów solidarnościowych. Solidarność energetyczna jest podstawową zasadą w naszych traktatach, więc wcielmy ją w życie. 

We wtorek Komisja Europejska przyjęła program prac na 2023 rok. Wśród priorytetów są plany reagowania na kryzysy, z jakimi mierzą się Europejczycy. 

- W ciągu ostatniego roku doświadczyliśmy kumulacji kryzysów spowodowanych barbarzyńską agresją Rosji na Ukrainę. W 2023 r. będziemy kontynuować ambitny program dla obywateli - zajmiemy się problemem wysokich cen energii w celu zmniejszenia obciążeń dla rodzin i przedsiębiorstw w całej Europie, a jednocześnie przyspieszymy transformację ekologiczną. Będziemy bronić demokracji i praworządności w samej Unii i na świecie - zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Reforma rynku energii elektrycznej 

W kontekście wojny Rosji przeciwko Ukrainie KE ma zaproponować na początku przyszłego roku m.in. kompleksową reformę unijnego rynku energii elektrycznej, w tym oddzielenie cen energii elektrycznej od ceny gazu. Aby wesprzeć rozwój gospodarki wodorowej, Komisja zaproponuje utworzenie nowego Europejskiego Banku Wodoru, który na początek zainwestuje trzy mld euro w utworzenie unijnego rynku wodoru.

W 2023 r. Komisja podejmie również działania mające na celu ograniczenie ilości odpadów i wpływu odpadów na środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów żywnościowych i tekstylnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy