Reklama

Reklama

Ursula von der Leyen: Antyszczepionkowcy trywializują doświadczenia ofiar Holokaustu

​- Antysemityzm znów przybiera na sile w Europie zagrażając społecznościom żydowskim - oświadczyła w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zauważyła, że przeciwnicy szczepień przeciw COVID-19 używają na swoich demonstracjach gwiazdy Dawida. - Porównują obostrzenia pandemiczne z ludobójstwem, jakiego dopuścił się reżim nazistowski - oceniła.

Ursula von der Leyen wzięła w środę udział w ceremonii online zorganizowanej przez Europejski Kongres Żydów (EJC) przy współpracy z francuską prezydencją w Radzie UE i Radą Instytucji Żydowskich Francji (CRIF). Jej termin wyznaczono na dobę przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Jak oświadczyła von der Leyen, "Holokaust był katastrofą w dziejach Europy". - Nie doszłoby do niej bez antysemityzmu, procesu głębokiego odczłowieczania osób narodowości żydowskiej. To dehumanizacja ludności żydowskiej prowadzona przez nazistowskie Niemcy utorowała drogę dla Shoah. Nie wolno nam o tym nigdy zapomnieć - powiedziała.

Reklama

Von der Leyen: Przeciwnicy szczepień trywalizują doświadczenia ofiar Holokaustu

Szefowa KE dodała, że "dziś patrzymy również w przyszłość". - Fundamentem dla budowy Europy po wojnie była obietnica pokoju. Tymczasem antysemityzm znów przybiera na sile, zagrażając społecznościom żydowskim. Od początku pandemii, w Internecie i poza nim w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się antysemickie teorie spiskowe i dezinformacja - zauważyła. 

Zdaniem von der Leyen "przeciwnicy szczepień przeciw COVID-19, którzy w czasie demonstracji w miastach europejskich, posługują się symbolem gwiazdy Dawida, porównując obostrzenia pandemiczne z ludobójstwem, jakiego dopuścił się reżim nazistowski". 

- Trywializują doświadczenia ofiar Shoah. Zniekształcanie Holokaustu jest pożywką dla retoryki nienawiści. Każdy Europejczyk musi znać fakty i mieć wiedzę o Holokauście - stwierdziła.

Powstała unijna strategia zwalczania antysemityzmu

Szefowa Komisji Europejskiej przypomniała, że 27 stycznia przypada 77. rocznica wyzwolenia przez wojska sowieckie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

- W tym dniu wspominamy wszystkich ocalałych z Zagłady oraz oddajemy hołd pamięci milionów żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci, a także wszystkich innych ofiar zamordowanych przez reżim nazistowski. W tym roku przypada także 80. rocznica konferencji w Wannsee, spotkania członków nazistowskich władz Niemiec, na którym przypieczętowano tragiczny los europejskich Żydów. Podczas tego spotkania naziści zaplanowali systematyczną eksterminację Żydów w całej Europie - mówiła von der Leyen.

Przewodnicząca KE wskazała też, że instytucja na której czele stoi przedstawiła pierwszą w historii strategię UE w sprawie zwalczania antysemityzmu i wspierania życia żydowskiego. 

- Zawiera ona ponad 70 konkretnych działań mających na celu zwalczanie antysemityzmu w Internecie, zapewnienie bezpieczeństwa społecznościom żydowskim, utworzenie sieci miejsc "w których wydarzył się Holokaust" oraz dotarcie do społeczeństwa z refleksją na temat kultury pamięci o przeszłości w Europie - wyjaśniła. 

Jak uściśliła, głównym celem tych działań jest "zapewnienie, by Żydzi w całej Europie mogli żyć zgodnie ze swoimi tradycjami religijnymi i kulturowymi". - Europa bowiem będzie mogła rozwijać się pomyślnie tylko wówczas, gdy jej żydowskie społeczności będą mieć bezpieczne warunki do rozwoju. Życie żydowskie jest nieodłącznym elementem zarówno historii, jak i przyszłości Europy - skonkludowała von der Leyen.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy