Reklama

Reklama

Urodziny za kratami Nadiji Sawczenko

Dziś urodziny Nadiji Sawczenko. Ukraińska oficer już drugi rok z rzędu spędza je za kratami w Rosji. Rosjanie porwali Nadiję Sawczenko z terytorium Ukrainy i skazali na 22 lata łagru za rzekomy udział w zabójstwie rosyjskich dziennikarzy. Do lotniczki zwrócił się prezydent Petro Poroszenko, a wieczorem w ukraińskiej stolicy planowana jest akcja wsparcia dla Sawczenko.

Petro Poroszenko w opublikowanych w internecie życzeniach pozdrowił Nadię, która, jak napisał, stała się dla Ukraińców symbolem wiary w zwycięstwo nad agresorem. Jak podkreślił, robi on wszystko, aby Ukrainka powróciła do ojczyzny.

W dniu trzydziestych piątych urodzin wesprzeć Nadiję Sawczenko będą mogli również zwykli Ukraińcy - przede wszystkim mieszkańcy stolicy. Wieczorem na kijowskim Placu Pocztowym nad brzegiem Dniepru wypuszczane będą w niebo papierowe lampiony. Jak tłumaczą organizatorzy - akcja ma na celu wsparcie Nadiji Sawczenko i przypomnienie, że Ukrainka wciąż jest więziona przez Rosję.

Reklama

Trwa też akcja wysyłania urodzinowych pocztówek do aresztu w rosyjskim Nowoczerkasku, gdzie więziona jest Sawczenko.

W wyniku nacisków międzynarodowych Rosja rozpoczęła procedurę ekstradycji ukraińskiej oficer. Jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie Nadija Sawczenko powróci do ojczyzny.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje