Reklama

Uroczystości pogrzebowe prezydenta Francji Valéry’ego Giscarda d’Estainga

W sobotę (5 grudnia) rano w miejscowości Authon w środkowej Francji odbył się pogrzeb byłego prezydenta Republiki Valéry’ego Giscarda d’Estainga, który zmarł w środę (2 grudnia) z powodu powikłań po zakażeniu koronawirusem. Uroczystość miała charakter prywatny.

W pogrzebie byłego prezydenta Republiki uczestniczyli wyłącznie członkowie jego rodziny i najbliżsi przyjaciele - zgodnie z ostatnią wolą Valéry’ego Giscarda d’Estainga, który przekazał przed śmiercią, że nie życzy sobie uroczystości państwowych. Z powodu pandemii koronawirusa obecnych mogło być 30 osób. 

Były prezydent Francji został pochowany na cmentarzu w pobliżu rodzinnej posiadłości w Authon, gdzie spędził ostatnie lata. Uroczystości były zamknięte dla publiczności. Rodzina wskazała jednak, że od niedzieli możliwe będzie odwiedzenie grobu byłego prezydenta.

Po śmierci Valéry’ego Giscarda d’Estainga prezydent Francji ogłosił żałobę narodową 9 grudnia. Emmanuel Macron poinformował, że tego dnia Francuzi będą mogli wpisywać się do ksiąg kondolencyjnych dostępnych we wszystkich merostwach oraz w muzeum Orsay w Paryżu - założonym przez zmarłego prezydenta.

Reklama

Valéry Giscard d’Estaing pełnił urząd prezydenta Francji od 1974 do 1981 roku. Zmarł w wieku 94 lat.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama