Reklama

Reklama

Uroczystości pogrzebowe Elżbiety II. Trumna zostanie wystawiona w Pałacu Westminsterskim

Nawet milion osób może chcieć oddać hołd zmarłej królowej Elżbiecie II. Przed pogrzebem będzie można zrobić to w Pałacu Westminsterskim, gdzie od środy trumna z ciałem monarchini zostanie wystawiona na widok publiczny. Wcześniej obok trumny będą mogli przejść mieszkańcy Szkocji. Brytyjski rząd uprzedza, że trzeba się będzie przygotować na długie kolejki i uzbroić w cierpliwość.

Jak podano, trumna będzie wystawiona na widok publiczny w Pałacu Westminsterskim w Londynie, czyli siedzibie parlamentu, od godz. 17:00 w środę do godz. 6:30 w dniu pogrzebu, 19 września.

Zamknięta trumna zostanie ustawiona na katafalku w Westminister Hall, będącej najstarszą częścią budynku, a Pałac Westminsterski będzie w tym okresie otwarty dla osób chcących przejść koło trumny, aby oddać hołd królowej, przez 24 godziny na dobę. Uprzedzono jednak, że w związku ze spodziewaną dużą liczbą osób, należy się przygotować na długie oczekiwanie w kolejce.

Reklama

W niedzielę media podawały, że szacuje się, iż hołd Elżbiecie II może chcieć oddać w ten sposób nawet milion osób. Wcześniej, od poniedziałkowego popołudnia, trumna zostanie na 24 godziny wystawiona na widok publiczny w katedrze w Edynburgu.

Król Karol III z wizytą w Szkocji

Do Pałacu Westminsterskiego w poniedziałek rano uda się król Karol III, który przyjmie kondolencje od obu izb parlamentu. Około południa wraz z królową małżonką polecą do Edynburga.

Trumna z ciałem królowej po południu zostanie odprowadzona z Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu do katedry św. Idziego. Za trumną będą szli Karol III z Camilllą oraz niektórzy pozostali członkowie rodziny królewskiej. Trumna pozostanie w katedrze przez 24 godziny i w tym czasie mieszkańcy Szkocji będą mogli przejść koło niej oddając hołd. Wieczorem król Karol III wraz z członkami rodziny królewskiej weźmie udział w czuwaniu przy trumnie.

Król przyjmie w Pałacu Holyroodhouse szefową szkockiego rządu Nicolę Sturgeon, a następnie uda się do szkockiego parlamentu, od którego przyjmie kondolencje.

Elżbieta II zmarła w miniony czwartek na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała przez ponad 70 lat. Jej pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 19 września.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy