Reklama

Unijna dyplomacja: Kolejne naruszenie suwerenności Ukrainy

Otwarcie mostu kolejowego przez Cieśninę Kerczeńską, który łączy Rosję z zaanektowanym przez nią w 2014 roku Krymem, jest kolejnym naruszeniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - oświadczyła unijna dyplomacja.

Rzecznik Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Peter Stano w poniedziałkowym oświadczeniu podkreślił, że połączenie kolejowe jest kolejnym krokiem w kierunku wymuszonej integracji nielegalnie anektowanego półwyspu z Rosją i izolacji Krymu od Ukrainy, której półwysep jest częścią.

"Most ogranicza przepływ statków przez Cieśninę Kerczeńską do portów ukraińskich na Morzu Azowskim. Unia Europejska oczekuje, że Rosja zapewni swobodny przepływ przez cieśninę Kerczeńską, zgodnie z prawem międzynarodowym" - podkreślił Stano.

Reklama

W oświadczeniu Unia Europejska potwierdziła pełne poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych na arenie międzynarodowej. "Unia Europejska nie uznaje i nie uzna nielegalnej aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję" - zaznaczono.

W poniedziałek na Krym wyjechał pierwszy pociąg pasażerski z Rosji. Z tej okazji zorganizowano specjalną ceremonię, w której za pośrednictwem wideokonferencji uczestniczył prezydent Władimir Putin. Zapowiedział on, że Rosja będzie realizować "podobne" projekty.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

PAP

Reklama

Reklama

Reklama