Unia Europejska rozważa wysłanie misji wojskowej do Libii
Szefowie dyplomacji państw należących do Unii Europejskiej poprosili o przygotowanie planów dot. ewentualnego wysłania do Libii misji wojskowej.
"Jak tylko dojdzie do porozumienia w sprawie utworzenia rządu jedności narodowej i uzgodnień w sferze bezpieczeństwa, UE będzie gotowa zwiększyć swoje wsparcie dla Libii i pomóc we wdrażaniu tych uzgodnień" - głosi dokument przyjęty w poniedziałek przez obradujących w Brukseli ministrów spraw zagranicznych państw UE.
Zlecili oni szefowej unijnej dyplomacji Federice Mogherini, by "możliwie szybko przedstawiła propozycje w sprawie możliwych działań w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony". Mogherini ma też przygotować całościową strategię polityki UE wobec Libii.
Libia jest pogrążona w chaosie, który zapanował, gdy w 2011 r. obalono i zabito dyktatora Muammara Kadafiego. W kraju są obecnie dwa nieuznające się parlamenty i dwa rządy toczące spór o władzę.
Jeden z tych rządów - w Trypolisie - sprzyja radykalnym islamistom, natomiast drugi, w Tobruku na wschodzie kraju, uznawany jest przez społeczność międzynarodową. Wpływy w Libii umacniają bojówki dżihadystów z Państwa Islamskiego.
Zachód działa na rzecz politycznego rozwiązania i zjednoczenia walczących frakcji. Aktualnie rozmowy toczą się w Rabacie w Maroku
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.