Reklama

Reklama

UNHCHR: Możliwe, że w Birmie doszło do ludobójstwa

Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'ad Al-Hussein oświadczył w poniedziałek, że władze Birmy ewidentnie zaplanowały brutalne ataki na muzułmańską mniejszość Rohingjów oraz że możliwe jest, iż doszło tam do ludobójstwa.

"Dla nas jest ewidentne, że operacje te zostały zorganizowane i zaplanowane" - powiedział komisarz w wywiadzie dla AFP. "Nie można wykluczyć możliwości ludobójstwa. Nie można wykluczyć, że do niego doszło lub dochodzi" - dodał.

We wrześniu ONZ nazwało operację klasycznym przykładem czystki etnicznej.

Według danych AFP w wyniku "operacji oczyszczania" prowadzonych przez birmańskie wojsko w stanie Rakhine (Arakan) na zachodzie Birmy od końca sierpnia 2017 r. zginęło kilka tysięcy Rohingjów. Lekarze bez Granic informowali, że w pierwszym miesiącu tej kampanii, czyli w okresie od 25 sierpnia do 25 września, zabitych zostało co najmniej 6,7 tys. przedstawicieli tej mniejszości muzułmańskiej.

Reklama

W wyniku tych działań ponad 655 tys. Rohingjów uciekło z Birmy do sąsiedniego Bangladeszu.

Siły zbrojne Birmy twierdzą, że operacja wojskowa była konieczna ze względu na bezpieczeństwo narodowe. 25 sierpnia rebelianci z Arakańskiej Armii Zbawienia Rohingjów (ARSA) zaatakowali 30 placówek wojskowych w tym regionie.

Komisarz Al-Hussein w wywiadzie dla AFP oświadczył, że nie wierzy, że represje były wymierzone jedynie w rebeliantów; podkreślił, że ich celem z pewnością byli także cywile. Zapytany o odpowiedzialność kierującej birmańskim rządem laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi podkreślił, że ocenić to musi wymiar sprawiedliwości. Dodał jednak, że "istnieje również zbrodnia zaniechania". "Gdy jest się absolutnie świadomym trwających działań i nic się nie robi, by położyć im kres, także można być pociągniętym do odpowiedzialności" - wyjaśnił komisarz.

Chociaż wielu Rohingjów żyje w Birmie od pokoleń, nie mają obywatelstwa i przez stanowiących większość obywateli buddystów są uważani za nielegalnych imigrantów przybyłych z Bangladeszu. Żyją w ubóstwie, mają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej, rynku pracy i edukacji. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne