Reklama

Umowa Ukraina-USA. "Kupujemy drugą partię pocisków Javelin"

Ukraina i Stany Zjednoczone zawarły kontrakty dotyczące dostaw drugiej partii pocisków przeciwpancernych Javelin - poinformował w czwartek resort obrony w Kijowie. Kontrakty podpisano w IV kwartale bieżącego roku - sprecyzowano w oświadczeniu.

Nie podano więcej szczegółów.

Wiceminister obrony Ukrainy Anatolij Petrenko podczas czwartkowego briefingu podkreślił, że w 2019 roku reprezentowany przez niego resort zrealizował trzy kontrakty: "dwa kontrakty z rządem USA w ramach programu zagranicznej sprzedaży wojskowej oraz jeden kontrakt z Agencją Wspierania i Zakupów NATO (NSPA)". Petrenko dodał, że resort obrony także zamawia analogiczne kompleksy rakietowe u ukraińskiego producenta - pisze agencja Interfax-Ukraina.

Ambasada Ukrainy w USA oceniła, że kontrakt dotyczący dostawy pocisków Javelin z USA to "dla Ukrainy ogromny krok naprzód". Był on poprzedzony "odejściem od starego systemu, zabraniającego ministerstwu obrony Ukrainy bezpośrednich zakupów uzbrojenia i sprzętu od innych państw" - dodano. "Teraz te zmiany poszerzą nasze możliwości wzmocnienia militarno-technicznego i obronnego potencjału państwa" - podkreśliła ambasada Ukrainy w swoim wpisie na Facebooku.

Reklama

Pociski i wyrzutnie za 47 mln dolarów

W marcu 2018 roku Departament Stanu USA zawiadomił Kongres, że zamierza sprzedać Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i ich wyrzutnie o wartości 47 mln dolarów. W liście do Kongresu Departament Stanu informował, że plany dotyczą sprzedaży 37 wyrzutni oraz 210 pocisków. Javeliny dotarły na Ukrainę w kwietniu 2018 roku, a w maju ukraińska armia przeprowadziła pierwsze ćwiczenia z ich użyciem.

Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie uzbrojenie w związku z trwającym od ponad pięciu lat konfliktem ze wspieranymi przez Rosję separatystami w części obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy