Reklama

Ukrywał się 16 lat. Był ścigany za podwójne morderstwo. Prowadził pizzerię

W Saint-Etienne we Francji zatrzymano Edgardo Greco, członka Ndranghety, mafii kalabryjskiej. Interpol ścigał go za podwójne morderstwo braci Stefano i Giuseppe Bartolomeo. Według francuskich prokuratorów mafioso jeszcze w 2021 r. prowadził włoską restaurację o nazwie Caffe Rossini Ristorante. Miał także pracować w innych restauracjach w mieście.

W Saint-Etienne w środkowo-wschodniej Francji zatrzymano Edgardo Greco, członka 'Ndranghety, mafii kalabryjskiej, ściganego przez Interpol za podwójne morderstwo.

Greco ukrywał się przez 16 lat po ucieczce z tymczasowego aresztu policyjnego we Włoszech. Ma on do odbycia karę dożywocia za zabójstwo Stefano Giuseppe Bartolomeo.

Francja. Włoski mafioso Edgardo Greco. zatrzymany. Ukrywał się przez 16 lat

Mafioso zamordował braci, ponieważ domagali się większej autonomii w obrębie klanu Cosenza. Ich ciała nie zostały nigdy odnalezione. Śledczy podejrzewają, że zostały rozpuszczone w kwasie. 

Reklama

Został też oskarżony o usiłowanie zabójstwa Emiliano Mosciaro, a wszystko to w ramach "wojny mafijnej" między gangami Pino Sena i Perna Pranno, która naznaczyła Włochy na początku lat 90.

Po ponad 15 latach poszukiwań Greco został ujęty przez francuską policję, dzięki współpracy z włoskimi karabinierami w ramach projektu walki z mafią I-Can (Interpol Cooperation Against 'Ndrangheta), w którym pośredniczy Interpol.

Według francuskich prokuratorów mafioso w 2021 r. w Saint-Etienne został na kilka miesięcy właścicielem włoskiej restauracji o nazwie Caffe Rossini Ristorante.

Według informacji AFP, Greco używał nazwiska Paolo Dimitrio i pracował również w innych włoskich restauracjach w mieście.

’Ndrangheta' na celowniku Interpolu

Włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi pochwalił brawurową akcję służb mówiąc, że świadczy ona o zaangażowaniu kraju w zwalczaniu wszelkich form przestępczości zorganizowanej i lokalizowanie niebezpiecznych zbiegów.

Za włoskim mafiosem wystawiono w 2014 r. europejski nakaz aresztowania po skazaniu go przez sąd w Catanzaro, w Kalabrii na południu Włoch, za zbrodnie popełnione w 1991 r.

Przypomnijmy, że pochodząca z włoskiego regionu Kalabrii 'Ndrangheta' jest uważana za najpotężniejszą włoską grupę mafijną, która działa na wszystkich kontynentach i ma silne powiązania z handlem kokainą z Ameryki Południowej do Europy.

Aresztowanie osób powiązanych z 'Ndranghetą jest głównym celem I-CAN, który od czasu jego uruchomienia w 2020 roku pomógł już w aresztowaniu dziesiątek zbiegów na całym świecie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Włochy | Francja | mafia | włoska mafia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy