Reklama

​Ukraińcy reagują na uchwałę polskiego Senatu w sprawie Wołynia

Polityzowanie historii - tak w Kijowie nazywana jest odezwa Senatu odnośnie rocznicy rzezi wołyńskiej. Wczoraj polski Senat zaapelował do Sejmu o ustanowienie 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej.

W sprawie uchwały Senatu wypowiedziały się ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i ukraiński Instytut Pamięci Narodowej. W Kijowie największe kontrowersje budzi nazwanie rzezi wołyńskiej ludobójstwem. 

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mariana Beca podkreśliła, że sprawa jest nad wyraz delikatna i zaapelowała, aby nie wykorzystywać historii do politycznych celów. Jak dodała, temat powinien być przedmiotem analizy historyków. W sprawie uchwały polskiego Senatu wypowiedział się też szef ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr Wiatrowycz. 

Reklama

Jego zdaniem, uchwała jest przykładem polityzacji historii. Powiedział, że dokument to rewizja wcześniejszych aktów pojednania dokonywanych przez polityków. Szef ukraińskiego IPN nie widzi podstaw prawnych do uznania rzezi wołyńskiej za ludobójstwo. 

Jak zaznaczył, jeśli również polski Sejm przyjmie uchwałę, w której będzie mowa o ludobójstwie, będzie to krok wstecz w polsko-ukraińskich stosunkach. 

11 lipca przypadnie 73. rocznica tzw. krwawej niedzieli - kulminacyjnego punktu rzezi wołyńskiej.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | rzeź wołyńska

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy