Reklama

Ukraina: Zmarł Mirosław Rowicki, założyciel "Kuriera Galicyjskiego"

W wieku 67 lat odszedł Mirosław Rowicki, założyciel i redaktor naczelny "Kuriera Galicyjskiego", największego polskiego czasopisma ukazującego się na Ukrainie. Ubolewanie z powodu jego śmierci wyraziła m.in. polska ambasada w Kijowie.

"Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Mirosława Rowickiego, kawalera Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, działacza Solidarności, którego represjonowały w latach 80. władze komunistyczne, założyciela i redaktora naczelnego dwutygodnika 'Kurier Galicyjski', największej polskiej gazety na Ukrainie" - napisała Ambasada RP w Kijowie.

Jak dodano, "Rowicki był inspiratorem wielu działań na rzecz dialogu i służących zbliżeniu Polski i Ukrainy, w tym spotkań w Jaremczu, tradycyjnie gromadzących polityków i dyplomatów, a także naukowców, dziennikarzy i analityków obu krajów".

Reklama

"Niepowetowana strata"

Wyrazy współczucia bliskim zmarłego złożyli m.in. Ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki i konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz.

"Kurier Galicyjski" podkreślił w czwartek wieczorem, że odejście Rowickiego to "niepowetowana strata dla środowiska polskiego na Ukrainie". "Rowicki cieszył się autorytetem wśród Polaków na Ukrainie, w środowiskach ukraińskich i w Polsce" - wskazano.

Jak informuje "Kurier Galicyjski", pismo ukazało się po raz pierwszy w sierpniu 2007 roku, a z czasem rozrosło się do portalu, kanału TV, radia i studia filmowego.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama