Reklama

Ukraina wprowadza wyższe kary za przestępstwa popełnione wobec dziennikarzy

Na Ukrainie wchodzą w życie przepisy, które zwiększają odpowiedzialność karną za przestępstwa popełniane wobec dziennikarzy i ich rodzin. Prezydent Petro Poroszenko podpisał w poniedziałek ustawę w tej sprawie, przyjętą przez parlament w maju.

Na Ukrainie wchodzą w życie przepisy, które zwiększają odpowiedzialność karną za przestępstwa popełniane wobec dziennikarzy i ich rodzin. Prezydent Petro Poroszenko podpisał w poniedziałek ustawę w tej sprawie, przyjętą przez parlament w maju.

Za zabójstwo lub próbę zabójstwa dziennikarza i jego bliskich w związku z pełnionymi przez niego obowiązkami zawodowymi ustawodawca przewidział kary od dziewięciu do 12 lat więzienia, a nawet dożywotnie pozbawienie wolności - poinformowała administracja Poroszenki na stronie internetowej. Porwanie dziennikarza, czy członka jego rodziny w celu wywarcia wpływu na działalność pracownika mediów będzie karane pobytem w więzieniu przez okres od ośmiu do 15 lat.

Nowa ustawa wprowadza odpowiedzialność karną już za grożenie dziennikarzowi i członkom jego rodziny, stosowanie wobec nich przemocy oraz za zniszczenie mienia. Grozi za to kara do trzech lat więzienia. Pobicie dziennikarza będzie karane wyrokiem do pięciu lat pozbawienia wolności, zaś ciężkie uszkodzenie ciała - od pięciu do 12 lat więzienia. Jeśli sprawcami ciężkiego uszkodzenia będzie zorganizowana grupa przestępcza, wyrok ten wyniesie od siedmiu do 14 lat.

Reklama

Sprawcy umyślnego zniszczenia bądź uszkodzenia mienia dziennikarzy będą musieli liczyć się z grzywną w wysokości od 50 do 200 płac minimalnych, aresztem do sześciu miesięcy, albo pozbawieniem wolności na okres do pięciu lat.

Ustawa mówi, że jeśli do zniszczenia mienia doszło w wyniku pożaru, wybuchu, bądź w inny niebezpieczny sposób, a działania te przyniosły ofiary w ludziach, czy inne ciężkie następstwa, karą będzie wyrok od sześciu do 15 lat więzienia.

Ustawa wprowadza też odpowiedzialność karną sędziów, wydających wyroki z zamiarem powstrzymania publikacji dziennikarskich; będzie za to grozić pozbawienie wolności na okres od pięciu do ośmiu lat.

Wprowadzono także zapis o odszkodowaniach w związku ze śmiercią czy ranieniem dziennikarza podczas wykonywania obowiązków zawodowych. W pierwszym przypadku jego bliscy otrzymają z budżetu państwa 100 płac minimalnych, a w drugim zostanie mu wypłacone 50 płac minimalnych. Miesięczna płaca minimalna wynosi obecnie na Ukrainie ok. 1300 hrywien, czyli ok. 230 złotych.

W rankingu wolności słowa organizacji Reporterzy bez Granic w 2014 roku Ukraina zajęła 127 miejsce. Instytut Masowej Informacji, który zajmuje się monitorowaniem mediów na Ukrainie, podał, że w 2015 roku doszło do jednego zabójstwa dziennikarza, 21 pobić, 26 przypadków utrudniania pracy mediom i do siedmiu przypadków cenzury.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy