Reklama

Ukraina: Służby przeszukują mieszkania urzędników. Rośnie skala oskarżeń

"Żyje na poziomie, na który nie pozwalałaby jej urzędnicza pensja" - tak służby miały określić to, co znaleziono w jednym z mieszkań Oksany Date pełniącej obowiązki szefa Kijowskiej Służby Podatkowej. Jej majątek wyceniono na 1,4 mln dolarów, a kobietę oskarża się o przestępstwa podatkowe. Tylko w środę ukraińskie media informowały o kolejnych urzędnikach podejrzanych o defraudację pieniędzy. Wśród nich są były zastępca dyrektora Departamentu Zamówień Publicznych MON Bohdana Chmielnickiego, były wiceminister obrony Ukrainy Wiaczesława Szapowałowa oraz były zastępca szefa przedsiębiorstwa państwowego Wołodymyra Tereszczenki.

W Ukrainie trwa fala przeszukań nieruchomości, należących do urzędników podejrzanych o pozyskiwanie dochodów w nielegalny sposób.

Ukraińskie media donoszą o kolejnych urzędnikach, wobec których wystosowano podejrzenia o defraudację pieniędzy, fałszerstwa lub oszutwa. Wskazano, że tamtejsza Prokuratura Generalna skierowała je m.in. wobec byłego zastępcy dyrektora Departamentu Zamówień Publicznych MON Bohdana Chmielnickiego, byłego wiceministra obrony Ukrainy Wiaczesława Szapowałowa oraz byłego zastępcy szefa przedsiębiorstwa państwowego Wołodymyra Tereszczenki.

Reklama

Chmielnicki został oskarżony o defraudację środków państwowych oraz zaopatrzenie jednostek Sił Zbrojnych w kamizelki kuloodporne niskiej jakości w liczbie 5700 sztuk.

Szapowałow został uznany za podejrzanego o nielegalne działania, w wyniku których niektóre jednostki Sił Zbrojnych nie zostały wyposażone w środki ochrony osobistej o wartości ponad 1 mld hrywien.

Tereszczenko, który jest obecnie zastępcą szefa Departamentu Koordynacji Zagranicznej Działalności Gospodarczej MON, został oskarżony o sprzeniewierzenie i fałszerstwo funduszy państwowych.

Jej pensja nie pozwala na życie na takim poziomie

Ukraińska Prawda donosi też o efektach przeszukania nieruchomości Oksany Date pełniącej obowiązki szefa Kijowskiej Służby Podatkowej. "Służby zwracają uwagę, że poziom życia urzędniczki znacznie wykracza poza ten, na który pozwalałyby dochody na zajmowanym stanowisku" - czytamy.

Date jest w posiadaniu trzech apartamentów w Kijowie, których łączna wartość to około miliona dolarów. Jest też właścicielką domu na obrzeżach stolicy o wartości i dwóch samochodów - ich łączna wartość to 350 tys. dolarów. 

To nie wszystko, co znalazły służby. Media podają, że Date ma też ubrania, zegarki i biżuterię, uznawane za ekskluzywne. Łączną wartość jej majątku oszacowano na 1,4 miliona dolarów

"Wymarzyła" sobie stanowisko

Ukraińska Prawda podała, że w jednym z mieszkań urzędniczki znaleziono "listy z życzeniami" i tak w 2018 roku znalazły się na niej "futro, podwyżka, i podróż do Londynu". "Z kolei w 2021 roku kobieta 'wymarzyła sobie' objęcie stanowiska szefa Kijowskiej Służby Podatkowej. Chciała też zarobić milion dolarów" - podano.

Służby podają, że Date oraz jej pełnomocnicy stosowali schematy sztucznego zawyżania wydatków brutto przez niektóre przedsiębiorstwa, prowadzenia działalności bez jej rejestracji czy przedstawiania nierzetelnych informacji o dochodach. Eksperci szacują, że wyprowadzono tak ponad 15 mld hrywien.

Ukraina: Dymisje i zwolnienia urzędników

W Ukrainie trwa istna fala zwolnień i dymisji. Ze stanowiska zrezygnował m.in. zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko, a dymisje otrzymali gubernator obwodu dniepropietrowskiego Walentin Rezniczenko, gubernator obwodu kijowskiego Oleksiej Kuleba czy gubernator obwodu chersońskiego Jarosław Januszewicz. Tymczasem Wołodymyr Zełenski zapowiada, że to nie koniec.

- Teraz jest pewien zastój kadrowy, ale to nie znaczy, że wszystkie niezbędne kroki zostały już podjęte. Będą decyzje. Ci, którzy nie spełniają podstawowych wymagań państwa i społeczeństwa, nie powinni zajmować stanowisk - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu we wtorek.

Portal RBK Ukraina donosi, że pod znakiem zapytania jest przyszłość wicepremier, minister reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Iryny Wereszczuk, ministra energii Hermana Galuszczenki, ministra strategicznych sektorów przemysłu Pawła Riabikina, szefa resortu młodzieży i sportu Wadyma Gutcajta oraz ministra ds. weteranów, ministra edukacji, ministra ekologii czy kultury i polityki informacyjnej.

Politycy tracą stanowiska

W związku z aferami korupcyjnymi i dymisjami, pojawiły się także spekulacje, że ze stanowiskiem miałby się pożegnać premier Ukrainy Denys Szmyhala. Jednak jak zaznacza RBK Ukraina, jest to mało prawdopodobne.

Kilku ważnych polityków straciło stanowiska

Pod koniec stycznia stanowiska straciło kilku ważnych ukraińskich polityków i urzędników. Kyryło Tymoszenko złożył rezygnację z funkcji wiceszefa Kanclearii Prezydenta po tym jak media poinformowały, że korzysta z samochodu przekazanego Ukrainie do transportu ludzi z terenów objętych działaniami zbrojnymi i do misji humanitarnych.

Inną głośną sprawą była także dymisja zastępcy prokuratora generalnego Ołeksija Symonenki, który pod koniec zeszłego roku wyjechał na 10-dniowe wakacje do Marbelli w Hiszpanii, aby świętować wraz z rodziną powitanie Nowego Roku.

Kolejne zwolnienia

Ze stanowiskami pożegnali się również: zastępca ministra obrony Ukrainy Wiaczesław Szapowałow, dwóch wiceministrów rozwoju wspólnot i terytoriów Iwan Łukieria i Wiaczesław Negoda oraz wiceminister polityki społecznej Witalij Muzyczenko.

Z funkcji odwołano także pięciu gubernatorów ukraińskich obwodów: dniepropietrowskiego - Walentyna Rezniczenkę, zaporoskiego - Ołeksandra Starucha, kijowskiego - Ołeksija Kulebę, sumskiego - Dmitrija Żywickiego, chersońskiego - Jarosława Januszewicza.

Z kolei z powodu przyjęcia łapówki zatrzymano wiceministra rozwoju społeczności i terytoriów Wasyla Łozinskiego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | korupcja | urzędnicy | dymisje | przeszukania

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy