Reklama

Reklama

Ukraina: Separatyści ostrzelali gazociąg i infrastrukturę wodociągową w Donbasie

Separatyści ostrzelali w Donbasie gazociąg oraz infrastrukturę wodociągową w obwodzie ługańskim. - Są wspierani przez Rosję - poinformowały ukraińskie władze. Uszkodzono obiekt krytycznej infrastruktury, który zapewnia dostawy wody cywilom po obu stronach linii rozgraniczenia.

W niedzielę po południu podczas ostrzału uszkodzono gazociąg wysokiego ciśnienia, co doprowadziło do pojawienia się płomieni o wysokości kilku metrów. Udało się ugasić ogień, nie doszło do pożaru. Bez dostaw gazu zostało kilkuset odbiorców - poinformowało przedsiębiorstwo Łuhanskhaz.

Do ataków doszło też w poniedziałek. Rano separatyści ostrzelali miejscowość Switłyczne z artylerii kalibru 122 mm, zabronionej przez porozumienia mińskie - czytamy w komunikacie ukraińskiej delegacji do trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.

Reklama

Obiekt krytycznej infrastruktury uszkodzony w strzelaninie

Wskutek ostrzału uszkodzone zostały budynki i infrastruktura wodociągowa, zniszczono chemiczno-bakteriologiczne laboratorium - dodano. Podkreślono, że przeciwnik uszkodził obiekt krytycznej infrastruktury, który zapewnia dostawy wody cywilom po obu stronach linii rozgraniczenia.

W Donbasie od ponad roku obowiązuje porozumienie "o całkowitym i wszechstronnym trybie przerwania ognia" między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami, które negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli w ramach tzw. grupy kontaktowej. Rozejm jest jednak łamany.

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poniedziałek, że minionej doby separatyści 14 razy naruszyli zawieszenie broni, w tym przy wykorzystaniu uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie. Użyto także m.in. dronów. Jeden żołnierz ukraiński zginął, a dwóch zostało rannych.

Reklama

Reklama

Reklama