Reklama

Reklama

Ukraina: "Rozejm został złamany. Wstrzymajcie walki już teraz"

Prorosyjscy separatyści złamali porozumienia o przerwaniu walk w okolicach Awdijiwki w Donbasie i ostrzelali ekipę elektryków, która miała przywrócić prąd mieszkańcom tego miasta - poinformował w sobotę rzecznik prezydenta Ukrainy, Swiatosław Cehołko.

"W związku z ostrzałami nie można było wznowić robót remontowych. Poinformowano o tym Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i naszych partnerów międzynarodowych. Ukraina żąda od Rosji niezwłocznego wstrzymania ognia" - napisał rzecznik Petra Poroszenki na Facebooku.

Naruszenie rozejmu potwierdziła Specjalna Misja Monitoringowa OBWE, która oświadczyła, że przez ostrzały przerwano także prace remontowe w uszkodzonej stacji uzdatniania wody, z której korzystają m.in. mieszkańcy Awdijiwki. "Rozejm został złamany. Ludność cywilna nadal cierpi. Wstrzymajcie walki już teraz" - czytamy na Twitterze misji.

Reklama

Armia Ukrainy przekazała tymczasem, że sytuacja w Awdijiwce, pod którą od sześciu dni toczą się walki między siłami rządowymi a separatystami, w sobotę było stosunkowo spokojnie. "Sytuacja obecnie się ustabilizowała. Jest spokojniej i dla żołnierzy i dla mieszkańców cywilnych" - powiedział dziennikarzom w Awdijiwce przedstawiciel wojska, Ołeksandr Samarski.

Według miejscowych władz od niedzieli wystrzeliwane przez separatystów pociski zniszczyły w Awdijiwce 144 domy jednorodzinne, osiem bloków, cztery garaże i uszkodziły dworzec kolejowy. W mieście nadal brakuje światła, wody i ogrzewania.

Z Kijowa Jarosław Junko

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama