Reklama

Reklama

Ukraina prosi o dostawy broni z USA

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony podała, że podczas wizyty na Ukrainie delegacji Kongresu USA, której przewodzi przywódczyni demokratycznej mniejszości w Izbie Reprezentantów Nancy Pelosi, Kijów zaapelował o pomoc w postaci broni.

Ołeksandr Turczynow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), podkreślił podczas środowego spotkania z kongresmenami, że "tylko silna ukraińska armia, wyposażona w nowoczesną broń, jest w stanie powstrzymać agresora i stać się wpływowym czynnikiem na rzecz pokoju i stabilności w Europie".

Według komunikatu RBNiO Pelosi odparła, że Stany Zjednoczone gotowe są pomóc Ukrainie, nie padły jednak żadne deklaracje dotyczące broni.

Odpowiedź na agresję Rosji

W marcu naczelny dowódca sił NATO w Europie, amerykański generał Philip Breedlove powiedział, że Zachód powinien rozważyć każdą formę pomocy dla Ukrainy, włącznie z dostawami broni.

Reklama

- My - Zachód - powinniśmy rozważyć wszystkie instrumenty, za pomocą których możemy odpowiedzieć (na agresję Rosji). Czy może to się okazać destabilizujące? Odpowiedź brzmi - tak. Ale bezczynność również może być destabilizująca - dodał Breedlove.

Od dawna władze w Kijowie proszą o broń, by zwiększyć swe szanse w walce z prorosyjską rebelią na wschodzie kraju. Administracja Baracka Obamy jak dotąd odmawia, argumentując, że dostawy broni mogłoby doprowadzić do dalszej eskalacji konfliktu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy