Reklama

Ukraina: Projekt ustawy ws. wygaśnięcia traktatu o przyjaźni z Rosją

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wniósł w poniedziałek do parlamentu projekt ustawy o wygaśnięciu traktatu o przyjaźni z Rosją. Kijów zdecydował, że nie przedłuży tej umowy ze względu na rosyjską agresję.

Informacja, że projekt ustawy został zarejestrowany, pojawiła się na stronie internetowej Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy. Nie opublikowano przy tym do tej pory tekstu dokumentu. Nie wiadomo także, kiedy projekt trafi pod obrady.

We wrześniu Poroszenko podpisał dekret w sprawie wygaśnięcia zawartego w roku 1997 traktatu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Federacją Rosyjską. Traktat nie będzie prolongowany ze względu na konflikt ze wspieranymi przez Moskwę separatystami w Donbasie oraz dokonaną przez Rosję aneksję ukraińskiego Krymu - wyjaśniał szef państwa.

Reklama

Traktat o przyjaźni między Ukrainą a Federacją Rosyjską został podpisany w 1997 roku, a wszedł w życie 1 kwietnia 1999 roku. Zawarty został na 10 lat. Jego obowiązywanie przedłużało się automatycznie na kolejne 10-letnie okresy, gdy żadna ze stron nie wyrażała woli wyjścia z układu na co najmniej sześć miesięcy przed zakończeniem kolejnego okresu.

Traktat zawiera zasadę partnerstwa strategicznego, uznanie nienaruszalności istniejących granic, poszanowanie integralności terytorialnej i wzajemne zobowiązanie do niewykorzystywania swojego terytorium kosztem bezpieczeństwa drugiej strony.

Z Kijowa Jarosław Junko

PAP

Reklama

Reklama

Reklama