Reklama

Reklama

Ukraina: Parlament przyjął ustawę o specjalnym statusie Polaków

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła we wtorek w pierwszym czytaniu prezydencki projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski na Ukrainie. Uchwalenie nowego prawa poparło 321 posłów - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda, powołując się na deputowanego Jarosława Żełezniaka.

11 lipca prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o specjalnym statusie - prawnych i socjalnych gwarancjach - dla obywateli Polski na Ukrainie. Dokument nosi nazwę "O ustanowieniu prawnych i socjalnych gwarancji dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej znajdujących się na terytorium Ukrainy".

"Znak wdzięczności"

Jak podkreśliło biuro prezydenta, na znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji oraz z uwzględnieniem zasady wzajemności projekt przewiduje ustanowienie praw i gwarancji dla obywateli Polski przebywających na Ukrainie, które są analogiczne wobec tych przyjętych w Polsce w ramach ustawy z 12 marca 2022 roku "O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa".

Reklama

Opracowany z inicjatywy prezydenta Ukrainy projekt przewiduje m.in. możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy. Polacy otrzymają też prawo do pracy, możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, korzystania z usług medycznych na Ukrainie. Przewidziano również pewne wypłaty socjalne. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy