Reklama

Ukraina oczekuje na wyniki referendum w Holandii

​Ukraina oczekuje na wynik referendum w Holandii. Dziś mieszkańcy tego kraju wypowiedzą się na temat stowarzyszenia Ukrainy z Unią. W ostatnim czasie ukraińskie władze prowadziły w Amsterdamie akcje promujące Ukrainę. W poprzedni weekend był tam z dwudniową wizytą ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin.

Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że wynik głosowania może być niekorzystny dla Kijowa. Jak wynika z sondaży - nieco ponad połowa Holendrów może powiedzieć NIE stowarzyszeniu Unii z Ukrainą.
Zdaniem kijowskiego politologa Ołeksija Harania, nie wynika to z wyjątkowej niechęci Holendrów do Ukrainy, ale jest to raczej ogólny eurosceptycyzm i niechęć do jakichś ponadnarodowych decyzji.

Na to wszystko, zdaniem eksperta, nakłada się też kryzys emigracyjny. Jak zaznacza politolog, negatywny wynik referendum może stać się argumentem dla antyzachodniej propagandy. Jego zdaniem, wynik referendum może wpłynąć na wizerunek Unii i na nastroje społeczeństwa, bo ludzie mogą powiedzieć: "Tak liczyliśmy na wsparcie Zachodu, a oni nas nie chcą".

Reklama

Ołeksij Harań zaznacza, że może to wykorzystać Rosja i ukraiński Opozycyjny Blok.

Referendum ma charakter konsultacyjny. Jeśli większość Holendrów będzie przeciwna stowarzyszeniu, nie pociągnie to za sobą automatycznego zerwania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy