Reklama

Reklama

Ukraina: Nie wpuszczono Rosjan ze wstęgami św. Jerzego

Na Ukrainę nie wpuszczono Rosjan ze wstęgami św. Jerzego. Ten symbol jest na Ukrainie zakazany i kojarzony z rosyjskim imperializmem. To nie pierwszy tego typu przypadek nad Dnieprem.

Do zdarzenia doszło na kijowskim lotnisku Boryspol. Dwoje obywateli Federacji Rosyjskiej - kobieta i mężczyzna podróżujący na Ukrainę przez Białoruś - mieli do swoich bagaży przyczepione wstęgi świętego Jerzego. Ukraińskie służby graniczne poprosiły Rosjan o zdjęcie nielegalnej symboliki. Ci odmówili. W odpowiedzi Rosjanie usłyszeli, że nie będą wpuszczeni na Ukrainę i zostali odprawieni najbliższym rejsem lotniczym na Białoruś.

Wstęga św. Jerzego to czarno-pomarańczowa wstęga, używana w sowieckiej armii, będąca modyfikacją symbolu używanego w carskiej Rosji. Obecnie używana jest w Federacji Rosyjskiej. Popularna też jest wśród prorosyjskich separatystów w Donbasie.

Reklama

Wstęgi św. Jerzego są oficjalnie zakazane na Ukrainie od czerwca zeszłego roku. Za ich używanie grozi grzywna do równowartości około 100 dolarów. Do tej pory ukraińska policja kilkakrotnie karała cudzoziemców - głównie Rosjan - za używanie nielegalnej symboliki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy