Reklama

Reklama

Ukraina: Na mapie pojawił się Nowy Jork

Rada Najwyższa Ukrainy (parlament) w czwartek zgodziła się na przywrócenie miasteczku Nowhorodske na wschodzie Ukrainy jego historycznej nazwy - Nowy Jork (Nju Jork). Leżące w Donbasie miasteczko przestało być Nowym Jorkiem w latach 50. XX wieku.

Przywrócenie nazwy tej zamieszkanej przez ok. 8 tys. (według niektórych danych 12 tys.) ludzi miejscowości zainicjowały władze obwodu donieckiego, na terenie którego znajduje się Nowhorodske.

W lutym za przywróceniem nazwy Nowy Jork jednogłośnie opowiedziała się komisja ds. organizacji władzy państwowej. Przedstawicielka założonego w XIX wieku miasteczka Chrystyna Szewczenko mówiła na posiedzeniu komisji, że władze sowieckie w czasie zimnej wojny, w 1951 roku, zdecydowały o zmianie nazwy z Nju Jork, bo nie brzmiała po rosyjsku.

"Nareszcie to się stało! Jesteśmy Nowym Jorkiem! Ciężko w to uwierzyć, ale to prawda! Niewiarygodne!" - cieszy się w czwartek na Facebooku organizacja pod nazwą Inicjatywna młodzież ukraińskiego Nowego Jorku.

Reklama

Oczarował go amerykański Nowy Jork

Portal NV.ua pisał, że Nju Jork został założony przez mennonitów z Prus. Cytowany przez serwis historyk krajoznawca Ołeksandr Dynhes twierdzi, że nazwę Nowy Jork miejscowość zawdzięcza właścicielowi pierwszego zbudowanego tam młyna parowego. Mężczyzna w latach 80. XIX wieku przebywał w USA i oczarował go Nowy Jork, dlatego zaczął tak nazywać swoją miejscowość.

Obecnie Nowhorodske znajduje się przy linii frontu między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.

Reklama

Reklama

Reklama