Reklama

Reklama

Ukraina. Amerykańska dyplomatka: Główną przeszkodą na drodze do pokoju jest Rosja

Rosja jest główną przeszkodą w pokojowym rozwiązaniu konfliktu we wschodniej Ukrainie - stwierdziła Courtney E. Austrian, chargé d'affaires Stanów Zjednoczonych przy OBWE. Według dyplomatki retoryka Kremla w ostatnich miesiącach jest "coraz bardziej wroga".

- Aktywność militarna Rosji na Ukrainie i wokół niej, wraz z coraz bardziej wrogą retoryką Kremla w ostatnich miesiącach, jest bezpodstawna i niebezpiecznie prowokacyjna. Główną przeszkodą na drodze do pokoju jest Rosja. To konflikt, który rozpoczęła Rosja, a teraz jest w pełni odpowiedzialna za jego zakończenie - mówiła Austrian w czwartek na posiedzeniu Rady Stałej OBWE w Wiedniu.

Zobacz też: Rosja może zaatakować Ukrainę. Stany Zjednoczone ostrzegają Europę

Amerykańska dyplomatka przypomniała, że trwająca od ośmiu lat rosyjska agresja na Ukrainę doprowadziła już do ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych, dziesiątek tysięcy rannych, przesiedlenia około 1,6 mln osób i ogromnych szkód w krytycznej infrastrukturze cywilnej.

Reklama

Wzywa do wycofania wojsk

- Wzywamy Rosję do zaprzestania agresji, przestrzegania zawieszenia broni, wypełnienia zobowiązań mińskich i wycofania swoich sił z suwerennego terytorium Ukrainy - powiedziała przedstawicielka USA w OBWE.

Wezwała też Rosję do umożliwienia OBWE wypełniania mandatu i monitorowania całego terytorium Ukrainy, w tym kontrolowanego przez Rosję terytorium na wschodzie oraz okupowanego przez Rosję Krymu.

- Wzywamy Rosję do wzięcia konstruktywnego udziału w Trójstronnej Grupie Kontaktowej i do otwarcia wszystkich przejść wzdłuż linii kontaktu, aby zapewnić swobodny przepływ ludności cywilnej - dodała Austrian.

Reklama

Reklama

Reklama