Reklama

Reklama

Ujawniono SMS-y z apelami do Donalda Trumpa. Pisali je syn i publicyści

Podczas szturmu na Kapitol Donald Trump junior, syn ówczesnego przywódcy USA oraz publicyści telewizji Fox News apelowali do prezydenta, by uspokoił tłum swoich sympatyków atakujących budynek parlamentu 6 stycznia 2021 roku - wynika z wiadomości SMS upublicznionych przez komisję śledczą Kongresu. - Godziny mijały bez koniecznych działań prezydenta. To kolejny dowód na najwyższe zaniedbanie obowiązków przez prezydenta Trumpa na 187 minut - oceniła Liz Cheney, wiceprzewodnicząca komisji.

W poniedziałek komisja zdecydowała, że zwróci się do prokuratury o postawienie zarzutów byłemu szefowi personelu Białego Domu Markowi Meadowsowi - mają dotyczyć odmowy złożenia zeznań.

Zanim Meadows ostatecznie odmówił współpracy z komisją, przekazał jej tysiące SMS-ów i e-maili wysyłanych 6 stycznia 2021 r., gdy zwolennicy Trumpa atakowali Kapitol. Część z nich odczytano podczas poniedziałkowego posiedzenia.

"On (prezydent Trump - red.) musi jak najszybciej potępić to g..." - pisał syn ówczesnego przywódcy USA do Meadowsa tuż po rozpoczęciu oblężenia Kapitolu. Jak dodawał Donald Trump junior, "potrzebujemy przemówienia z Gabinetu Owalnego". 

Reklama

"On musi teraz przewodzić. To wszystko poszło za daleko i wymknęło się spod kontroli" - uznawał syn prezydenta.

Kongresmeni pytali: Czy Trump coś powie?

Podobne wiadomości słali również czołowi publicyści konserwatywnej telewizji Fox News: Sean Hannity, Laura Ingraham i Brian Kilmeade. "Mark, prezydent musi powiedzieć ludziom w Kapitolu, żeby poszli do domu. To krzywdzi nas wszystkich. On niszczy swój dorobek" - pisała Ingraham.

Komisja opublikowała też zanonimizowane SMS-y od republikańskich kongresmenów przebywających w tym czasie w obleganym Kapitolu. "Mark, protestujący dosłownie szturmują Kapitol. Wyłamują okna i drzwi, wbiegają do środka. Czy Trump coś powie?" - pisał jeden z legislatorów.

Jak zauważyła republikańska kongresmenka Liz Cheney, wiceprzewodnicząca komisji śledczej, mimo gorączkowych próśb ze strony swoich sojuszników, ówczesny prezydent przez ponad trzy godziny zwlekał z działaniem. Ostatecznie opublikował nagrane na wideo orędzie, w którym zaapelował do demonstrantów, by poszli do domu, jednocześnie jednak podtrzymując swoją narrację o "ukradzionych" wyborach.


Cheney: Trump zaniedbał obowiązki na 187 minut

- Godziny mijały bez koniecznych działań prezydenta. Te SMS-y są kolejnym dowodem na najwyższe zaniedbanie obowiązków prezydenta Trumpa przez te 187 minut - oceniła Cheney.

W poniedziałek komisja śledcza jednogłośnie poparła wniosek o złożenie zawiadomienia do prokuratury wobec Meadowsa za odmowę współpracy z komisją. We wtorek wniosek ten poprze w głosowaniu prawdopodobnie Izba Reprezentantów. 

Jeśli to się stanie, Meadows będzie drugą osobą, którą to spotka. Wcześniej podobny wniosek złożono wobec byłego doradcy Trumpa Steve'a Bannona. W listopadzie Bannon usłyszał zarzuty w tej sprawie, za którą grozi mu od 1 do 12 miesięcy więzienia.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy